Wyłudził 1,5 mln unijnych dotacji

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Wyłudzał pieniądze na "lewe" faktury

Ponad 1,5 miliona złotych dotacji ze środków unijnych wyłudził zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA właściciel jednej z piotrkowskich firm. Decyzją sądu mężczyzna spędzi w areszcie najbliższe trzy miesiące.

Jerzy Sz., właściciel jednej firmy zajmującej się gospodarką odpadami komunalnymi, został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Mężczyzna wyłudził ze środków wypłacanych z funduszów Unii Europejskiej ponad 1,5 miliona złotychna podstawie nierzetelnej dokumentacji.

Prowizorka za unijną kasę

Firma Jerzego Sz. uczestniczyła w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Projekt zakładał wdrożenie w przedsiębiorstwie innowacyjnej technologii segregacji odpadów szklanych. We wniosku o dotację unijną Jerzy Sz. zobowiązał się do zakupu nowoczesnej linii technologicznej do sortowania i przetwarzania odpadów szklanych.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, w rzeczywistości zakupione maszyny wykonane były ze starych odremontowanych urządzeń i elementów pochodzących z innych maszyn. Faktury, które później stanowiły podstawę do dofinansowania, były fałszowane - kwoty na nich wielokrotnie zawyżano.

Zatrzymany przez CBA mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim zarzut oszustwa i wyłudzania dotacji na podstawie nierzetelnej dokumentacji.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24