Wyłowią mniej dorsza

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Limit połowu dorsza w 2008 r. został zmniejszony o 800 ton

Polscy rybacy w ciągu następnych czterech lat wyłowią w sumie o 8000 ton dorsza mniej. To wynik przekroczenia przez Polskę w 2007 roku kwot połowowych na Bałtyku. W 2008 r. limit połowu został zmniejszony o 800 ton - to główne elementy wstępnego porozumienia między Polską, a Komisją Europejską.

Komisja Europejska twierdzi, że polscy rybacy już w pierwszym kwartale ubiegłego roku przekroczyli o 8 tys. ton przyznany Polsce na 2007 rok limit połowowy, który wynosił 10,8 tys. ton dorsza. Dlatego KE zmuszona była wydać zakaz połowów do końca ubiegłego roku.

Zgodnie z porozumieniem, Polska tę nadwyżkę spłaci w ciągu czterech lat. W 2008 r. będzie to 10 proc. sumy przekroczenia, a w kolejnych trzech latach po 30 proc. Polskie źródła w Brukseli zapewniały, że porozumienie jest korzystne dla Polski, gdyż Komisja poszła na ustępstwa.

Ich zdaniem, zgodnie z unijnym prawem KE musiała zmniejszyć kwoty w kolejnych latach o wyłowioną nadwyżkę. Jednak mogła ponadto nałożyć dodatkową karę zmniejszającą kwotę połowową o 40 proc. ponad nadwyżkę i zażądać jej spłaty w ciągu jednego roku.

Porozumienie będzie musiała jeszcze zaaprobować Rada Ministrów Unii Europejskiej, która zbiera się w kwietniu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24