Święta poza domem last minute? Przygotuj "nawet 3 tys. zł za kilka dni"

Najnowsze

TVN24BiS /Ile kosztuje wyjazd na święta?

Wielu Polaków wyjeżdża na święta Bożego Narodzenia w góry albo nad morze. Na tydzień przed świętami trudno będzie znaleźć wolny pokój w popularnych ośrodkach. - Za kilkudniowy wyjazd trzeba zapłacić nawet 2-3 tys. złotych na dwie osoby - mówi TVN24 Biznes i Świat Bartosz Turek z Lion's Bank.

Na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia oferta hotelowa jest bardzo skąpa- wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank na popularnych portalach rezerwacyjnych. W najgorszej sytuacji są ci, którzy na ostatnią chwilę próbują zorganizować sylwestrowy wyjazd w góry.

Górskie hotele przeżyją pod koniec grudnia prawdziwe oblężenie. Na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia na wynajęcie czeka już tylko 20 proc. pokoi. Znacznie trudniej znaleźć miejsce noclegowe w okresie przedłużonego sylwestrowego weekendu. W wielu miejscach jest to nawet niemożliwe – szczególnie w górach, gdzie zarezerwowano już 97 na 100 hotelowych pokoi – wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Trudniej o pokój w górach i na Zachodzie

Na dwa tygodnie przed Wigilią średnie obłożenie w hotelach 18 popularnych miast turystycznych wynosi 65 proc. w okresie świąt i aż 87 proc. w sylwestrowy weekend. W obu tych okresach najtrudniej będzie o miejsce noclegowe w górach. Obłożenie tych hoteli jest przeważnie o połowę wyższe niż nad morzem czy na Mazurach. Mniej wolnych pokoi czeka też na przyjezdnych w miastach turystycznych położonych blisko granicy z Niemcami, co należy wiązać z popytem zgłaszanym przez naszych zachodnich sąsiadów.

Stolica Tatr przeżyje oblężenie

Ma to oczywiście odzwierciedlenie w cenach – tym wyższych, im oferta bardziej przebrana. Chcąc spędzić świąteczny weekend (24-27.12.2015) w Zakopanem trzeba się liczyć ze średnim wydatkiem na poziomie 381 zł za dobę w pokoju hotelowym. Do tego dane z 19 października świadczą o tym, że ponad 8 na 10 pokoi jest już wynajętych.

Do prawdziwego oblężenia dojdzie jednak dopiero w sylwestrowy weekend (31.12.1205 – 3.01.2016). We wcześniej wspomnianym Zakopanem już dziś obłożenie hoteli szacowane jest na 99 proc. To oznacza, że dostępny do wynajęcia jest tylko jeden pokój hotelowy na 100. Fakt, że oferta jest mocno przebrana, skutkuje też wysoką średnią stawką za dobę. Dla dwóch osób jeden nocleg w tym terminie oznacza średni wydatek przekraczający 1054 zł za dobę – to prawie trzy razy więcej niż w okresie świąt Bożego Narodzenia. Wysokie są też stawki w znajdującej się niedaleko Bukowinie Tatrzańskiej (524 zł za dobę). Wolny pokój w tej lokalizacji to rzadko spotykane zjawisko – obłożenie wynosi 99 proc., czyli znalezienie wolnego miejsca jest niemal niemożliwe.

Podobne sylwestrowe oblężenie czeka hotele i pensjonaty w Kołobrzegu, Świnoujściu, Karpaczu, Wiśle, Międzyzdrojach, Świeradowie-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Ustroniu, Szklarskiej Porębie i Szczyrku. Już dziś wynajętych jest w nich od 90 do 99 pokoi na 100.

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ