Wydawca "Wprost" o "ryzyku utraty niektórych partnerów biznesowych". Partnerzy nie potwierdzają

Najnowsze

tvn24Dziennikarka "Wprost": biznesmen przekazał nagrania, ale nie on je wykonał

Po opublikowaniu przez tygodnik "Wprost" zapisów podsłuchów rozmów polskich polityków wydawca tytułu Platforma Mediowa Point Group (PMPG) sugeruje, że może stracić reklamodawców, którzy są zależni kapitałowo od Skarbu Państwa. Reklamodawcy tego nie potwierdzają.

Najnowszy numer "Wprost" (ukazał się w ostatni poniedziałek), w którym opisano m.in. rozmowy ministrów Jacka Rostowskiego i Radosława Sikorskiego, nagrane bez ich wiedzy, oraz wejście do redakcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w celu przejęcia nagrań, miał, jak informuje wydawca, nakład 300 tys. egz. Dla porównania w I kw. br. średni nakład jednorazowy pisma wyniósł 122,5 tys. egz. (dane Związku Kontroli Dystrybucji Prasy).

Jednak Kazimierz Krupa, redaktor naczelny miesięcznika "Forbes Polska" stwierdził, że za rok "Wprost" "będzie do kupienia za 1 zł. Nie, nie za jeden egzemplarz. Cały tytuł. Ktoś przyjmie zakład?" - spytał na Twitterze 22 czerwca. "Zakładu nie przyjmę, ale jako wydawca jestem świadomy ryzyka. Również utraty niektórych Partnerów biz. od #Orlen począwszy." - odpowiedział mu Michał Lisiecki, prezes PMPG.

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

Spółki nie rezygnują

Wśród firm z udziałem Skarbu Państwa, które reklamują się we "Wprost", oprócz Orlenu są m.in. PGE, PGNiG i KGHM. Pytane przez tvn24bis.pl o wycofanie reklam z "Wprost" nie potwierdziły takiego zamiaru. PGNiG i PGE powołały się na tajemnicę handlową, z kolei rzecznik KGHM Dariusz Wyborski poinformował, że spółka współpracuje z różnymi wydawcami i tytułami, zgodnie z przyjętym planem i potrzebą dotarcia do różnych grup i "zazwyczaj nie odstępuje od zawartych umów".

- Ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa współpracujemy od dawna i z naszego doświadczenia wynika, że w swoich decyzjach biznesowych są bardzo wstrzemięźliwie, kierując się nie chwilowymi emocjami, a długoterminową strategią - powiedziała tvn24bis.pl Anna Pawłowska-Pojawa, rzecznik PMPG.

Co zmieni się na liście najbogatszych?

Rzecznik dodała, że nakład kolejnego numeru tygodnika będzie niższy niż aktualnego wydania, ale nadal utrzyma się na poziomie "znacząco wyższym od tegorocznej średniej". Na jego łamach znajdzie się 25. edycja Listy 100 najbogatszych Polaków. - W tym roku na liście zaszły istotne zmiany, jest dużo nowych nazwisk, kilku brakuje, a wiele osób zastanawia się, jaki wpływ na kształt „Listy 100…” ma afera taśmowa - powiedział tvn24bis.pl Michał Lisiecki, prezes PMPG.

Lisiecki zapewnił tvn24bis.pl, że na kondycję i funkcjonowanie spółki "nie miały negatywnego wpływu działania służb w związku ze śledztwem dotyczącym afery podsłuchowej".

Spadł przychód

W sprawozdaniu finansowych z działalności Grupy Kapitałowej Platforma Mediowa Point Group SA z 2013 roku czytamy, że przychody spadły rok do roku o 5 proc. do 65 mln zł, wynik operacyjny sięgnął 8,1 mln zł (przy 4,9 mln zł straty rok wcześniej), EBITDA (zysk przed opodatkowaniem i amortyzacją) wyniosła 9,3 mln zł (przy -4,1 mln zł rok wcześniej), a wynik netto: 6,5 mln zł (przy stracie na poziomie -11,7 mln zł rok wcześniej).

PMPG powstała w 1997. W 2006 roku weszła warszawską Giełdę Papierów Wartościowych po fuzji z notowaną na GPW spółką Arksteel.

W grudniu 2009 r. PMPG kupiła kontrolny pakiet udziałów w spółce AWR "Wprost", wydawcy tygodnika "Wprost". To najważniejszy tytuł w portfolio spółki, które zawiera m.in. "Bloomberg Businessweek Polska" oraz tygodnik "Do Rzeczy". Oprócz działalności wydawniczej PMPG prowadzi działalność w zakresie m.in. usług komunikacji marketingowej oraz poligrafii.

Autor: ToL/Klim/ / Źródło: tvn24bis.pl