Wychować dziecko czy kupić mieszkanie? Koszt podobny

Najnowsze

Gościem TVN24 Biznes i Świat była prof. Dominika Maison z Centrum im. Adama Smitha

Koszt wychowanie dziecka w Polsce, do osiągnięcia dwudziestego roku życia, mieści się w przedziale od 176 do 190 tys. zł. - wynika z raportu Centrum im. Adama Smitha. Wychowanie dwójki dzieci to wydatek rzędu 317-350 tys. zł., a trójki 421-460 tys. zł., przy czym koszty wychowania trzeciego dziecka stanowią ok. 60 proc. pierwszego.

To trzecia edycja raportu o kosztach wychowania dzieci. Ostatni pochodzi z 2012 roku.

Duże koszty

Z raportu wynika, że "koszty wychowania dzieci, mierzone jako stopień pogorszenia standardu życia wynikający z wychowywania i utrzymania dziecka, są stosunkowo wysokie i sięgają od 15 do 30 proc. budżetu rodziny". Koszty zmieniają się jednak w zależności od liczby dzieci, ich wieku i etapu edukacji. Według wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha Andrzeja Sadowskiego "to obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają na ich decyzje o liczbie dzieci". Sadowski podkreślił, że "powszechnie dostępna praca jest najlepszą polityką prorodzinną, a można ją zrealizować poprzez redukcję opodatkowania pracy w Polsce". W raporcie czytamy też, że potencjalni rodzice mają świadomość, iż w dziecko należy sporo zainwestować, co dodatkowo zwiększa koszty i zmusza do rezygnacji z innych celów. "Niewątpliwie przyczynia się to do niskiego poziomu dzietności w Polsce" - głosi raport.

Decyzja bardzo ważna

Zdaniem Dominiki Maison, eksperta Centrum i profesor Uniwersytetu Warszawskiego, "obawy potencjalnych rodziców o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny i jej poziom życia negatywnie wpływają̨ na decyzje posiadaniu i o liczbie dzieci". Według Andrzeja Sadowskiego to właśnie ze względu na niekorzystne zjawiska demograficzne w niektórych krajach członkowskich stawka VAT na produkty dziecięce wynosi 0 proc. (przykładowo w Wielkiej Brytanii) lub 3 proc. (jak w Luksemburgu). - Zdecydowana większość polskich rodzin jest w stanie zapracować na swoje utrzymanie w warunkach państwa, które nie jest nadmiernie fiskalne - podkreśla Sadowski, cytowany w komunikacie Centrum. Jego zdaniem "dla 95 proc. polskich podatników 23-procentowa stawka VAT jest większym obciążeniem niż 19-procentowa stawka od dochodów osobistych". "Stawka VAT w Polsce jest wyższa niż w większości państw europejskich. Wyższa stawka obowiązuje jedynie w Finlandii i Rumunii (24 proc.), Szwecji, Danii i Chorwacji (25 proc.) oraz na Węgrzech (27 proc.)" - przypomina Centrum.

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu