Wybierz fundusz, bo cię wylosują

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Każdy, kto rozpoczął swoją pierwszą pracę, musi zdecydować, któremu z funduszy powierzyć swoje pieniądze na emeryturę z II filaru. Wybierać samemu, czy dać się wylosować? Reklamy największych funduszy przekonują do samodzielnej decyzji. Czy słusznie - ocenia ekspert TVN CNBC Biznes.

Cztery największe towarzystwa ubezpieczeniowe silnie namawiają do samodzielnego wyboru funduszu. Nic dziwnego: one nie są uwzględniane w ogólnopolskim losowaniu OFE. A więc losowanie nie przynosi im żadnych korzyści - tak jak tym funduszom, które wykazały w ostatnim roku najgorsze wyniki.

- Lepiej wybierać samemu, ponieważ to są nasze pieniądze, nasze oszczędności, o których sami powinniśmy decydować - przekonuje w TVN CNBC Biznes Mateusz Ostrowski z Open Finance.

Alternatywa: losowanie

Jednak kiedy losowi pozostawimy sprawę wyboru funduszu, też nie będzie źle. Po pierwsze: - Pewne jest, że nie wylądujemy w złym funduszu - podkreśla Ostrowski. - Do losowania wybierane są fundusze na podstawie wyników. A więc wybierane są te, które osiągnęły najlepsze wyniki - poza największymi.

Po drugie: możemy zmienić fundusz, jeśli ten nam nie odpowiada. Po dwóch latach uczestnictwa zrobimy to bezpłatnie. Rezygnując wcześniej, w ciągu pierwszego roku zapłacimy 160 zł, zaś w drugim 80 zł. - zastrzega Ostrowski.

Źródło: TVN CNBC Biznes