Wszystko w jednym (okienku)

Najnowsze

Aktualizacja:
Archiwum TVN24Teraz firmę zarejestrujemy w jednym "okienku"

Od wtorku firmę możemy zarejestrować w "jednym okienku". Przedsiębiorca bez przeszkód będzie mógł również zawiesić działalność na dowolny okres. A wszystko to dzięki zmianom w ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, które właśnie weszły w życie.

- Najważniejsza zmiana, która obowiązuje od 31 marca, polega na umożliwieniu złożenia zintegrowanego wniosku o rejestrację firmy w jednym miejscu, albo w gminie, albo w KRS-ie, w zależności od formy prowadzonej działalności - tłumaczy dyrektor departamentu prawnego w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Katarzyna Urbańska.

W jeden dzień zarejestrujemy

Przed zmianą przyszły przedsiębiorca musiał udać się do kilku urzędów i w każdym złożyć odpowiedni wniosek z załącznikami, co wiązało się z różnymi opłatami. Teraz jeden wniosek zawiera już wszystkie informacje potrzebne dla instytucji zaangażowanych w proces rejestracji firmy: gminy, urzędu statystycznego, urzędu skarbowego, ZUS.

Urbańska powiedziała, że ciężar przesyłania informacji zostanie przerzucony na urzędników. Zwróciła też uwagę, że z chwilą złożenia wniosku przedsiębiorca będzie mógł od razu rozpocząć działalność gospodarczą. Nie będzie musiał czekać na rejestrację, jak miało to miejsce do tej pory. Według niej "to ukłon w stronę osób fizycznych", bo spółki kapitałowe mogą rozpocząć procesy gospodarcze po złożeniu wniosku.

Zawiesić też będziemy mogli

Rafał Mikulski, starszy konsultant z firmy doradztwa podatkowego Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy dodaje, że 31 marca wchodzą też w życie przepisy umożliwiające zawieszenie prowadzonej działalności gospodarczej. - Będzie z nich mogła skorzystać każda firma, a nie tylko jednoosobowy przedsiębiorca, jak dotychczas - powiedział.

W przypadku wielu przedsiębiorstw, działalność staje się czasowo nieopłacalna. Chodzi np. o małą gastronomię czy usługi związane z turystką. - Mimo że działalność prowadzona między sezonami przynosi straty, dalej trzeba utrzymywać firmę, odprowadzać składki, prowadzić formalności związane z prowadzeniem firmy - zwraca uwagę dyrektor biura ekspertów w Krajowej Izbie Gospodarczej, Mieczysław Bąk.

Dodaje, że zdarzają się też wypadki losowe, które zmuszają przedsiębiorców do zaprzestania działalności. - Teraz firma będzie mogła zawiesić działalność i odwiesić ją wtedy, kiedy będzie to uzasadnione. W tym czasie nie będzie obowiązku rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUS, wysyłania deklaracji - tłumaczy. Według niego oznacza to, że spadną koszty przedsiębiorców związane z prowadzeniem firmy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24