Wszystkie plaże w ręce państwa

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huPlaża nie taka dzika

Władze Portugalii zamierzają wykupić wszystkie plaże należące do prywatnych właścicieli, za największą z nich, Armacao de Pera w Algarve, państwo zapłaci 200 tys. euro. W ocenie ekspertów plan wykupu to błędna inicjatywa, gdyż plaże są dostępne już teraz.

Trwające od ubiegłego roku negocjacje z właścicielami ponad trzyhektarowej plaży zakończyły się zawarciem porozumienia, które przewiduje, że potomkowie arystokratycznej rodziny Santana Leite, która od 1913 r. ma prawo własności do tego terenu, zrzeknie się go na rzecz państwa. Do finalizacji transakcji, opiewającej na 200 tys. euro, potrzebny jest jeszcze podpis ministra finansów.

Przedsięwzięcie to nie ma sensu, gdyż obowiązujące od 1864 r. ustawodawstwo dotyczące własności morskiej w Portugalii nie zabrania wykorzystywania terenów przybrzeżnych do celów publicznych, jeśli znajdują się one na odcinku 50 m od linii morza dr Alveirinho Dias

Według gazety plan wykupienia prywatnych plaż przejęty został od byłego socjalistycznego rządu Jose Socratesa. Minister Nunes Correia, odpowiedzialny w jego gabinecie za ochronę środowiska i planowanie przestrzenne, dopatrzył się w 2009 r. istnienia kilku prywatnych działek na terenach użytkowanych jako publiczne plaże, zapowiadając uregulowanie "niejasnej sytuacji prawnej".

Bez sensu?

W ocenie ekspertów plan wykupu prywatnych plaż przez państwo, który próbują dziś realizować centroprawicowe władze Portugalii, jest błędną inicjatywą. Wskazują, że inwestycja ta nie przyniesie ani wielkich wpływów do państwowego budżetu, ani nie zmieni dostępu miłośników kąpieli do plaży.

- Przedsięwzięcie to nie ma sensu, gdyż obowiązujące od 1864 r. ustawodawstwo dotyczące własności morskiej w Portugalii nie zabrania wykorzystywania terenów przybrzeżnych do celów publicznych, jeśli znajdują się one na odcinku 50 m od linii morza - stwierdził dr Alveirinho Dias z Centrum Badań Morskich Uniwersytetu Algarve.

Portugalia ma prawie pół tysiąca plaż morskich, z których ledwie kilka to tereny prywatne. W 2011 r. 271 portugalskich plaż zostało oznakowanych międzynarodowym certyfikatem Błękitnej Flagi za spełnienie kryteriów z zakresu gospodarki ściekowej i stanu jakości wody.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu