Wszyscy chwalą naszą gospodarkę

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Kryzys oszczędza Polskę

Choć kryzys nie oszczędził żadnego kraju na całym świecie, to jednak niektóre potraktował łaskawiej. Głównie te, które pilnowały dyscypliny finansowej i wstrzymywały się przed zbytnią rozrzutnością. Do tych krajów zalicza się Polska. I świat zaczyna to dostrzegać.

Coraz więcej instytucji na całym świecie począwszy od banków, czy firm ratingowych, kończąc na opisujących rzeczywistość mediach zaczyna z uznaniem spoglądać w naszą stronę. Stereotypowe niedociągnięcia naszej dwudziestoleniej wolnej gospodarki, takie jak biurokracja, złe prawo, korupcja czy urzędnicza opieszałość schodzą na drugi plan.

Na pierwszy wychodzi zaś to, że podczas, gdy prezentowane przez niezależne instytucje wskaźniki i oceny gospodarek różnych krajów są co najmniej złe, to w przypadku Polski są co najmniej dobre. We wtorek dobre noty wystawili Polsce analitycy agencji ratingowej, amerykańskiego banku i włoska gazeta.

S&P: Polska wśród zwycięzców

Polska jest wśród państw, które najlepiej zniosą kryzys - napisali analitycy agencji Standard & Poor's w swoim raporcie o rynkach wschodzących. Jednocześnie jednak ostrzegli, że w ostatnim czasie znacznie pogorszyły się warunki kredytowania w państwach zaliczanych do tej grupy.

Według analityków S&P, Polska - obok między innymi Chin, Brazylii, Czech i Słowacji - wciąż może się cieszyć stabilną perspektywą oceny wiarygodności długu. Zawdzięczają to wysiłkom rządów, które starają się utrzymać płynność systemów finansowych, poprawić konkurencyjność w gospodarkach, a także utrzymać niską inflację.

BoA: Linia MFW potwierdzeniem i gwarancją stabilności

- Elastyczna linia kredytowa z Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwiększa szanse Polski na wejście do mechanizmu ERM-2 jeszcze w tym roku - takiego zdania są analitycy Bank of America. Eksperci banku napisali w raporcie, że dostęp do pieniędzy z MFW czyni z Polski jeden z bezpieczniejszych krajów regionu.

Zdaniem analityków główną przeszkodą, jaka stała na drodze Polski do ERM-2, była zmienność kursu złotego. Bank of America zwraca też uwagę na to, że barometrem sytuacji kraju będą wyniki polskich banków za pierwszy kwartał. To właśnie one wskażą, czy Polska dołączy do Rosji i Turcji, które są - według Bank of America - najbardziej atrakcyjnymi rynkami w regionie.

Avvenire: "Polska ocalona"

Pod takim tytułem włoski dziennik katolicki opublikował we wtorek obszerny reportaż z Polski. Wysłannik gazety, znawca polskich spraw Luigi Geninazzi przedstawił nasz kraj jako posiadający najsilniejszą gospodarkę w Europie Środkowo-Wschodniej i skutecznie broniący się przed najgorszymi skutkami kryzysu. - Globalny kryzys nie oszczędził Polski - dodaje autor relacji z Warszawy podkreślając, że mimo to "nie spadła w otchłań", jak to stało się z innymi państwami na wschodzie, na przykład Łotwą i Węgrami.

- Generalnie sytuacja tu wydaje się mniej krytyczna niż gdzie indziej - uważa Geninazzi. - Szacunki, przedstawione ostatnio przez Bank Światowy przywróciły uśmiech Polakom: prognozy na 2009 rok mówią o wzroście PKB na poziomie 2 procent, to jeden z najlepszych rezultatów w całej Unii Europejskiej - dodaje.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24