Wszyscy chcą podnieść ceny prądu

Najnowsze

TVN24Sprzedawcy prądu złożyli już wnioski do URE o nowe, wyższe taryfy

Pięciu z siedmiu sprzedawców energii elektrycznej złożyło wnioski ws. taryf na energię elektryczną w 2011 roku - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska. Do tej pory nie wpłynęły wnioski od spółek RWE Stoen i Vattenfall.

Wnioski złożyły spółki: PGE Obrót SA, Enea SA, Energa Obrót SA, EnergiaPro Gigawat i Enion Energia.

Urząd oczekuje propozycji taryf na przyszły rok. Prezes URE Mariusz Swora zapowiadał w ub. tygodniu, że w tym roku nie widać przesłanek do wzrostu cen energii, dlatego regulator konsekwentnie odrzuca składane wnioski o korektę taryf w tym roku.

Sprzedawcy mieli czas do poniedziałku na wysłanie do URE wniosków w sprawie taryf na 2011 rok. URE wysłał wezwania w tej sprawie na początku miesiąca. Dotychczasowe taryfy sprzedawców, które wpływają na cenę prądu dla gospodarstw domowych, obowiązują do przełomu grudnia i stycznia.

Urząd wciąż oczekuje na wnioski RWE Stoen i Vattenfall, które do tej pory nie wpłynęły. Sprzedawcy ci mogli zmieniać ceny prądu bez zatwierdzania taryf, jednak kilka miesięcy temu prezes URE ponownie zobowiązał te spółki do uzgadniania taryf dla gospodarstw domowych.

"Rzeczpospolita" napisała w poniedziałek, że oczekiwania branży co do wzrostu cen elektryczności sięgają nawet 10–15 proc., ale według ekspertów elektryczność raczej zdrożeje średnio o 6–7 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24