"Współpłacenie jest w każdej udanej reformie"

TVN24 Biznes

TVN CNBC BIZNESLeszek Balcerowicz w TVN CNBC Biznes

- Dziwi mnie to, że rząd odchodzi od współpłacenia za leczenie na koszt podwyższania składki zdrowotnej - powiedział w TVN CNBC Biznes prof. Leszek Balcerowicz. Dodał, że drobne opłaty za wizyty są elementem każdej udanej reformy służby zdrowia. Były szef NBP skomentował też bieżącą sytuację w gospodarczą w kraju i na świecie.

W każdej udanej reformie służby zdrowia pojawia się jakiegoś rodzaju współpłacenie. balcerowicz o składce


Jego zdaniem podniesienie składki zdrowotnej o jeden pkt proc. (do 10 proc. wynagrodzenia brutto - red.) jest z kolei krokiem do tyłu, bo mija się z deklaracją rządu o obniżaniu podatków.

Na Irlandię trzeba zapracować

A to właśnie obniżanie podatków, będące konsekwencją obniżania wydatków państwa, jest, zdaniem Balcerowicza, główną drogą dochodzenia do cudu gospodarczego, który przed wyborami obiecywała Platforma Obywatelska.

Jak Polska może zostać drugą Irlandią?TVN CNBC BIZNES

- Druga Irlandia to ambitny cel, ale nie niemożliwy. Tyle, że do postawionych celów trzeba dobierać odpowiednie środki - powiedział ekonomista. Jak tłumaczył, Irlandia była w tym konsekwentna i dlatego jej się udało. - Tam, kiedy postanowiono, że będzie obniżka wydatków państwa i obniżka podatków, zaczęto to robić, a u nas są na razie spotkania, z których nic nie wynika - dodał.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES