Wspieranie sankcji ważniejsze od interesów firmy? "Siemens robi to, co uważa za właściwe"

Najnowsze

Siemens.comSzef Siemensa Joe Kaeser

Wspieranie zachodnich sankcji wobec Rosji jest ważniejsze dla Siemensa niż wzrost i rozwój firmy - pisze prokremlowski serwis Sputnik News cytując szefa niemieckiego koncernu Joe Kaesera.

Kaeser komentując wpływ zachodnich sankcji skierowanych w sektor technologii związanych z energetyką, podkreślił: - W jaki sposób to dotyczy firmy? Szczerze mówiąc nie ma to znaczenia. Są większe obawy. I dodał: - Widzieliśmy jakieś załamanie, ale to nie ma znaczenia, czy firma traci 20 czy 30 proc. Robimy to, co uważamy za właściwe, tak jak każdy inny.

Bliska współpraca

"Sputnik News" podkreśla, cytując szef Siemensa, że zachodnie sankcje "pomagają światu zjednoczyć się, by pomóc Rosji osiągnąć porozumienie". Kaeser zauważył, że ostatnie sankcje uderzają też w usługi prowadzone w Rosji przez Siemensa. Zdaniem "Sputnik News" łączna sprzedaż Siemensa do Rosji wyniosła 2,99 mld dolarów w 2013 roku. "Pomimo trudnych czasów firma utrzymuje kontakty handlowe z Rosją" - pisze serwis. Ta współpraca trwa już przez 160 lat.

W związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie Unia Europejska nałożyła do tej pory sankcje wizowe i finansowe na ponad 110 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla, oraz ponad 20 firm i osób prawnych.

Wprowadziła również sankcje gospodarcze w formie ograniczenia dostępu do rynków kapitałowych największym rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakazu eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakazu eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

Przeciwni sankcjom

Siemens i inne niemieckie koncerny były przeciwne sankcjom ekonomicznym nałożonym na Rosję z powodu jej działań wobec Ukrainy i ostrzegały przed negatywnymi skutkami restrykcji, lecz następnie podporządkowały się decyzji podjętej przez rząd Angeli Merkel.

Jak donosiły niemieckie media, szef Siemensa Joe Kaeser spotkał się nawet w Szwajcarii z rosyjskimi oligarchami, których firmy zostały objęte sankcjami.

Siemens zawarł z rosyjskimi kolejami opiewające na kilkaset milionów euro umowy na dostarczenie lokomotyw i szybkich pociągów. Niemiecka firma eksportuje też do Rosji sprzęt medyczny. Obroty Siemensa w tym kraju szacowane są na 2 mld euro. Koncern zatrudnia w rosyjskich filiach 3 tys. pracowników. Na terenie Rosji działa obecnie 6,2 tys. niemieckich firm.

Wojciech Jakóbik: wojna gospodarcza zawsze przynosi koszty po obu stronach konfliktuTVN24 BiS

Autor: mn / Źródło: Sputnik News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Siemens.com