Wschód Ukrainy wrze. Wydanie specjalne w TVN24 Biznes i Świat

Aktualizacja:
Jak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy?
Jak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy?
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatJak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy?

Separatyści ze Słowiańska przyznają, że cofają się pod naporem sił MSW Ukrainy. Mają wielu rannych, miasto zostało szczelnie otoczone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało z kolei o czterech ofiarach śmiertelnych wśród antyterrorystów. Po stronie rządowej jest także 30 rannych. MSW twierdzi też, że separatyści ostrzeliwują i podpalają domy. Są ofiary wśród cywilów. W wydaniu specjalnym w TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia na wschodzie Ukrainy.

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował o ofiarach śmiertelnych wśród antyterrorystów walczących w poniedziałek z separatystami prorosyjskimi w Słowiańsku na wschodzie kraju. Liczba poległych jest obecnie ustalana - powiedział.

Awakow przekazał, że podczas wznowionej tego dnia operacji antyterrorystycznej rannych zostało osiem osób po stronie sił rządowych. - W godzinach porannych oddział antyterrorystów trafił na zasadzkę przygotowaną przez grupę bojową terrorystów. Używają oni ciężkiej broni, strzelają z dużego kalibru, mają granatniki i inny sprzęt - oświadczył.

W ocenie szefa MSW na dojazdach do Słowiańska przeciwko siłom rządowym walczy ok. 800 bojowników.

Walki w Słowiańsku

Wcześniej ukraińskie media podały, że w poniedziałek rano trwają walki w Słowiańsku, a działania bojowe toczą się przede wszystkim wokół wieży telewizyjnej oraz drogowych punktów kontrolnych ustawionych przez separatystów na dojazdach do miasta. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na sztab prorosyjskiej samoobrony toczą się tam "ciężkie walki". Po stronie separatystów miało zostać rannych pięciu bojowników.

Rozmieszczenie rosyjskich wojsk dookoła ukraińskich granic
Rozmieszczenie rosyjskich wojsk dookoła ukraińskich granicTVN24 Biznes i Świat

Ofiary w Odessie

Pełniący obowiązki prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow oświadczył w poniedziałek, że Rosja prowadzi wojnę przeciwko jego krajowi. Ostrzegł przed kolejnymi prowokacjami prorosyjskich separatystów szykowanymi na Dzień Zwycięstwa 9 maja. - Federacja Rosyjska prowadzi przeciwko naszemu krajowi wojnę. Toczy się zarówno na wschodzie, jak i na południu. O ile na wschodzie - bądźmy szczerzy - to się im udało, to w obwodzie odeskim odczuli oni realny opór ze strony patriotycznie nastawionych mieszkańców. I próba destabilizacji sytuacji (…) doprowadziła tam do strasznej tragedii, w której zginęli ludzie – powiedział niedzielę wieczorem w programie telewizyjnym. Prokuratura obwodu odeskiego poinformowała w sobotę, że po zamieszkach w Odessie, gdzie w piątek doszło do brutalnych starć między zwolennikami jedności Ukrainy a prorosyjskimi separatystami, zginęło 46 osób. 31 osób z tej grupy zginęło w pożarze w siedzibie związków zawodowych, gdzie znajdował się sztab separatystów.

W Odessie aktulanie przebywa Agnieszka Góralska z Fundacji Otwarty Dialog
W Odessie aktulanie przebywa Agnieszka Góralska z Fundacji Otwarty DialogTVN24 Biznes i Świat

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości