Wrocław poległ w walce z Budapesztem

Aktualizacja:
 
Budapeszt pokonał WrocławTVN24/zdj. sxc.hu

Wrocław nie będzie naukowym centrum Europy. W walce o siedzibę Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii stolica Dolnego Śląska przegrała z Budapesztem. Mimo porażki, wrocławianie nie składają broni. - Teraz będziemy walczyć o jedną z placówek podległych EIT - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

O wyborze Budapesztu zadecydowali ministrowie nauki "27". Wrocław zacięcie walczył do końca. Kolejny krok to bój o ulokowanie nad Odrą jednego z Węzłów Wiedzy i Innowacji, w którym prowadzone będą badania w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT). Na początku przyszłego roku wiadomo będzie, w których miastach powstaną. Docelowo sześć do ośmiu takich ośrodków zostanie ulokowanych w różnych krajach Europy. Gdzie dokładnie? O tym zdecyduje Rada Zarządzająca EIT.

Jednak Budapeszt

- EIT będzie mógł w końcu stać się motorem europejskiej innowacji, doskonałości, nauki i wiedzy - ogłosiła po decyzji unijnych ministrów zadowolona słoweńska minister ds. nauki Mojca Kucler Dolinar. Wyboru siedziby EIT, do czego niezbędna była jednomyślność, dokonano dopiero za drugim podejściem.

Nie mieliśmy szans. Wrocław przegrał, gdyż ministrów przekonała argumentacja, że Polska ma już Frontex. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka

(CZYTAJ WIĘCEJ)

Umowy z przeszłości obowiązują

Według majowej relacji Kudryckiej, propozycja Budapesztu dominowała, ponieważ Węgrzy nie mają żadnej unijnej instytucji. - Sprawa rozbijała się o to, że Polska ma już agencję Frontex (ds. zarządzania granicami). Podawano to jako najpoważniejszy argument przeciwko Polsce - przyznała. Ponadto, ujawniła, że w kuluarach Węgrzy przypomnieli o polskich zapewnieniach z 2004 roku. Wtedy ubiegaliśmy się o przyznanie Frontexu Warszawie, o co zabiegał także Budapeszt. Polska miała się wówczas zobowiązać, że poprze Węgry przy następnej okazji. - Ja o tym porozumieniu nie wiedziałam - powiedziała Kudrycka.

Energetyczny węzeł dla Wrocławia?

Prezydent Wrocławia przyznał, że jest rozczarowany i jest mu przykro, iż to w Budapeszcie zostanie umiejscowione EIT, a nie we Wrocławiu. Dutkiewicz przypomniał, że procedura związana z przyznaniem WWI jest regulowana rozporządzeniem Komisji Europejskiej. - To rozporządzenie mówi, że w miejscu, które będzie siedzibą Instytutu, czyli w Budapeszcie powstanie 18-osobowa Rada Zarządzająca. I ona w drodze konkursu rozstrzygnie, gdzie mają się znajdować WWI. Oczywiście Wrocław wystartuje w takim konkursie - mówił Dutkiewicz. Dodał, że Wrocław będzie bardzo liczył na wsparcie ministerstwa nauki w tej sprawie. Prezydent nie chciał powiedzieć o jaką konkretnie wspólnotę (węzeł) będzie się ubiegać Wrocław. - Nam się wydaje, że to będzie węzeł związany albo z energią odnawialną, albo z teleinformatyką - powiedział.

Co ma do tego Polska?

Polska od wielu miesięcy ubiegała się o lokalizację siedziby EIT we Wrocławiu. Jak przekonują władze miasta, Instytut to szansa na "gigantyczny impuls dla rozwoju nauki i gospodarki. Miał umożliwić przyjazd licznych naukowców z całego świata i pozwolić zatrzymać młodych zdolnych ludzi w kraju". - EIT przyciągnie do Polski inwestycje najbardziej innowacyjnych firm na świecie i da Polsce potężny zastrzyk finansowy. Budżet Instytutu wyniesie 2,4 mld Euro do 2013 roku - mówili urzędnicy.

Wrocław będzie się ubiegać o lokalizację jednej ze współpracujących z Europejskim Instytutem Technologii Wspólnot Wiedzy i Innowacji. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Wrocław to miasto akademickie, z 27 wyższymi uczelniami i dwoma instytutami naukowymi Polskiej Akademii Nauk. Stanowi jeden z liczących się ośrodków akademickich w Europie Środkowej. Uczy się tu 150 tysięcy studentów, a wykłada 9 tysięcy naukowców, w tym prawie 1200 profesorów. Miasto co roku przyciąga nowych inwestorów. Działają tu już między innymi 3M, Hewlett Packard, Whirlpool, Siemens, Google, Volvo czy LG. W ciągu ostatnich kilku lat w stolicy Dolnego Śląska powstało ponad 100 tysięcy miejsc pracy. Bezrobocie spadło z ponad 10 procent do około 5 w obecnym roku. Miasto dzięki wzrostowi gospodarczemu i środkom europejskim inwestuje setki milionów w poprawę infrastruktury.

Brak entuzjazmu blokuje europejską naukę

W Radzie Zarządzającej EIT znajdzie się 18 przedstawicieli świata akademickiego, naukowego i biznesu z całej UE. Pomysł utworzenia Europejskiego Instytutu Technologii (EIT) zrodził się podczas przeglądu tzw. Strategii Lizbońskiej w 2005 roku. W pierwotnym zamyśle EIT miał być prestiżowym ośrodkiem akademickim, odpowiednikiem amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W końcu, z powodu braku nadmiernego entuzjazmu niektórych państw UE i ograniczeń budżetowych, KE zaproponowała, by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą tzw. Wspólnot Wiedzy i Innowacji (WWI). W ich skład wejdą ośrodki akademickie, badawcze oraz przedsiębiorstwa z całej Europy.

mpj/iga

Źródło: PAP, www.eitplus.wroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/zdj. sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieje, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Już niedługo czekają nas zmiany w rachunkach za prąd. Rząd planuje wprowadzić nową cenę maksymalną, a także bon energetyczny. Rozwiązanie ma jednak określony termin przydatności i pod koniec roku znów wrócimy do dyskusji o odmrożeniu cen prądu. Materiał Aleksandry Kąkol z magazynu "Polska i świat".

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Nowe stawki i nowe kwoty na rachunkach za prąd. Rząd decyduje o zmianach

Źródło:
TVN24

Prezydent Argentyny Javier Milei przekonywał w poniedziałek, że jego polityka cięć wydatków publicznych przynosi rezultaty. W orędziu do narodu oświadczył, że kraj osiągnął nadwyżkę budżetową, co określił jako "cud gospodarczy". Reformy mające poprawić sytuację budżetową boleśnie uderzyły w portfele wielu argentyńskich rodzin. Według niektórych szacunków odsetek ubóstwa przekroczył 50 procent.

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Terapia szokowa w Argentynie. Prezydent zachwala swój program cięć "metodą piły łańcuchowej"

Źródło:
PAP

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dosypać pieniędzy do budżetów powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Chodzi o kwotę 50 milionów złotych. "Chcemy dmuchać na zimne" - poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Zwolnienia grupowe w Polsce. Resort uruchomi dodatkowe pieniądze

Źródło:
PAP

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters

Poczta Polska w 2023 roku odnotowała "historyczną stratę" i w związku z tym opracowywany jest plan kompleksowej transformacji - przekazała spółka, odnosząc się do zapowiedzi związkowców w sprawie strajku ostrzegawczego. Dodano, że plan ma być w nadchodzących tygodniach przedłożony radzie nadzorczej.

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Poczta Polska szykuje plan po "historycznej stracie"

Źródło:
PAP