Wrocław i Warszawa z fotela. Polska w Google Street View

Najnowsze

Aktualizacja:
googleW wielu miejscach bez wstawania z fotela

Polska jest od czwartku 34. krajem świata, który można teraz oglądać w usłudze Street View stworzonej przez Google. Na razie w serwisie pojawiły się zdjęcia największych miast i najciekawszych miejsc w kraju, w tym Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Puszczy Białowieskiej, a także stadionów wybudowanych przy okazji Euro 2012. - Mamy nadzieję, że produkt będzie rozwijany przez lokalne społeczności - powiedział dyrektor Google w Polsce Artur Waliszewski.

Panoramiczne zdjęcia polskich miast - zabytkowych budynków, rynków, placów i tysięcy ulic widzianych z perspektywy przechodnia - serwis Google udostępnił internautom na całym świecie. Usługa dostępna w ramach funkcji Google Maps w nie obejmuje jeszcze terenu całego kraju, ale dzięki niej w tych miejscach internauci mogą - według słów Waliszewskiego - "przejść się już po ulicy, rozejrzeć po głównym placu, przyjrzeć się zabytkom".

Słońce, samochody i aparaty

Do obejrzenia jest np. Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań, ale też Dolina Chochołowska, Zamek w Malborku i Puszcza Białowieska.

Zdjęcia polskich miast wykonali pracownicy Google, poruszając się po ulicach samochodami i rowerami wyposażonymi w aparaty. Fotografowano obiekty z wielu perspektyw, po zestawieniu fotografii powstały panoramiczne, dające wrażenie przestrzenności ujęcia. Starano się - wyjaśnił Waliszewski - wykonywać zdjęcia w dni słoneczne, najwięcej zrobiono latem 2011 r. - Mamy nadzieję, że produkt będzie rozwijany przez lokalne społeczności, dumne ze swojego miasta, miasteczka, wioski czy atrakcji turystycznych - dodał.

Tuż przed Euro 2012

Długo przed uruchomieniem usługi Google pytał polskich internautów o to, które miejsca chcieliby pokazać w internecie. W plebiscycie wzięło udział ponad 100 tys. osób. Głosujący ocenili, że najciekawszym miejscem w Polsce jest ul. Piotrkowska w Łodzi.

- To świetnie, że przed Euro 2012 możemy dotknąć, zobaczyć, pokazać Polskę - ocenił Mikołaj Piotrowski z PL.2012, spółki nadzorującej przygotowania do mistrzostw. - Wszyscy w Europie chcą wiedzieć, co przygotowujemy, jak nasz kraj wygląda, jacy my jesteśmy. Usługa Google może pomóc w podjęciu decyzji, aby się tutaj pojawić - stwierdził.

Google zapewnia, że w ramach nowej usługi publikowane są tylko te zdjęcia, które spełniają wymogi prywatności. - Twarze przechodniów oraz numery rejestracyjne są rozmyte na zamieszczanych fotografiach - podkreślano w czwartek. Jeżeli użytkownik usługi Street View oceni jakiś obiekt na zdjęciu jako nieodpowiedni, może zgłosić firmie problem.

Polska jest kolejnym krajem sfotografowanym przez Google. W ramach usługi Street View można oglądać zdjęcia z 30 krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Australii, Meksyku, Japonii.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: google