Wpłacając złotówkę do kasy Unii, odebraliśmy dwie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plPolska dostaje od Unii dwa razy więcej niż wpłaca

Od chwili przystąpienia do Unii Europejskiej do końca maja 2007 r. za każdą wpłaconą złotówkę do budżetu Wspólnoty Polska otrzymała dwie - wylicza "Parkiet".

Jak wylicza gazeta po 37 miesiącach członkostwa Polski w Unii Europejskiej nasze saldo rozliczeń ze Wspólnotą wyniosło prawie 28,7 mld zł. Unia przekazała nam ponad 58,3 mld zł, natomiast Polska wpłaciła w tym czasie do wspólnego budżetu prawie 29,5 mld zł.

- Te proporcje pod koniec 2008 roku będą lepsze, nawet 1 do 3 - mówi w rozmowie z "Parkietem" Artur Bartoszewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan". Dodaje też, że wynika to z faktu, że dopiero teraz zaczynają wpływać do Polski pieniądze przeznaczone na największe inwestycje infrastrukturalne.

W całej Unii od początku uruchomienia programów operacyjnych na lata 2004-2006 beneficjenci otrzymali już łącznie 15,8 mld zł ze środków pochodzących z funduszy strukturalnych UE. Kwota ta stanowi ponad 48 proc. wszystkich pieniędzy w ramach polityki spójności. Większość pozostałych 52 proc. musimy wydać do końca 2008 r.

"Parkiet" przypomina, że jeszcze w tym roku, o ile Komisja Europejska zatwierdzi nasze programy operacyjne, Wspólnota przekaże nam ponad 5 mld zł na poczet nowej perspektywy finansowej na lata 2007-2013.

Źródło: "Parkiet"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl