Najnowsze

Woźniak: Komercyjne wydobycie gazu łupkowego już w przyszłym roku

Najnowsze

TVN 24Woźniak: Wszystko wskazuje na to, że odwiertów i szczelinowań hydraulicznych w 2014 r. w Polsce będzie wiele

W przyszłym roku ruszy w Polsce komercyjne wydobycie gazu łupkowego - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister środowiska Piotr Woźniak podczas konferencji "Shale Gas World Europe".

Jak wskazał Woźniak, dobre perspektywy dla gazu łupkowego wykazało szczelinowanie wykonane przez firmę San Leon na odwiercie pionowym Lewino. - Wynik jest bardzo dobry - podkreślił Woźniak, który odwiedził odwiert tej firmy. Wiceminister jest przekonany, że inne firmy wydobywcze w Polsce będą obserwowały postępy San Leon w poszukiwaniach gazu. - Po tych wynikach, które widziałem (na odwiercie w Lewinie - red.), w przyszłym roku w Polsce ruszy pierwsze komercyjne wydobycie - powiedział. Dodał, że może je rozpocząć San Leon, ale również inne firmy, które mają koncesje.

Lepiej niż oczekiwali

Firma San Leon poinformowała o sukcesie szczelinowania w poszukiwaniu gazu z łupków na odwiercie pionowym Lewino-1G2 na koncesji Gdańsk. Cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy firmy Oisin Fanning poinformował, że wyniki "dalece przekroczył oczekiwania". Obecnie trwa tam test produkcyjny. - Odwiert jest perspektywiczny, ale ciągle nie wiemy, z jaką ilością gazu mamy do czynienia. Musimy przeprowadzić odpowiednie testy. Myślę, że za miesiąc będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie przepływ gazu z otworu - powiedział dziennikarzom Witold Weil, Country Manager Poland spółki San Leon Energy. Jak dodał, spółka nie podjęła jeszcze decyzji o przeprowadzeniu odwiertu poziomego. Gaz z łupków wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powoduje pęknięcia w skałach, dzięki czemu gaz wydobywa się na powierzchnię ziemi. W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. dla firm: Chevron, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24