Wolniejszy spadek bezrobocia w maju

Najnowsze

sxc.huBezrobocie w Polsce spada, ale wolniej

Szacunkowa stopa bezrobocia obliczona na podstawie danych z urzędów pracy, wyniosła w maju tego roku 12,6 proc. i w porównaniu do kwietnia spadła o 0,3 proc. - poinformowało ministerstwo pracy. Jednak w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, spadek bezrobotnych przyhamował.

Liczba bezrobotnych w końcu maja 2012 roku na podstawie informacji zebranych z wojewódzkich urzędów pracy wyniosła 2 miliony 15 tys. osób i w porównaniu do końca kwietnia 2012 roku spadła o 57,6 tys. osób, czyli o 2,8 proc.

To mniejszy spadek w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (maj 2011 - kwiecień 2011) wtedy odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 80,9 tys. osób, czyli o 4 proc.

Spadek zgodny z oczekiwanimi

Wiceminister pracy Jacek Męcina powiedział, że stopa bezrobocia spadła zgodnie z oczekiwaniami. - Niepokojące jest jednak to, że zmniejsza się nieco dynamika ofert pracy - powiedział Męcina i dodał, że czerwiec pod wględem sytuacji na rynku pracy może być wyjątkowy.

- Będzie to jednak bardzo ważny miesiąc, wyjątkowy ze względu na Euro 2012. Spodziewamy się, że w związku z tym wydarzeniem przybędzie kilka tysięcy miejsc pracy. Może być to więc miesiąc wyjątkowy na tle normalnych trendów gospodarczych - dodał Męcina.

Najsłabiej w mazowieckim

W maju spadek liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (o 0,7 proc.) miał miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, a najsłabszy (o 0,1 proc.) w województwie mazowieckim. Z danych resortu wynika, że najniższą stopę bezrobocia (na poziomie 9,3 proc.) zanotowano w województwie wielkopolskim, najwyższą - w woj. warmińsko-mazurskim (19,7 proc.).

Autor: km//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu