Wolna poczta coraz bliżej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Poczta Polska będzie musiała stawić czoła konkurencji

Narodowi operatorzy utracą monopol na dostarczanie przesyłek o wadze poniżej 50 gramów do końca 2010 - zdecydował Parlament Europejski. Tylko nowe kraje członkowskie, w tym Polska, będą mogły skorzystać z dwuletniego okresu przejściowego.

Od 2011 roku państwowe poczty będą zmagały się z konkurencją firm prywatnych - wtedy nastąpi pełna liberalizacja usług pocztowych. Chodzi o przesyłki poniżej 50 gramów. Narodowe poczty miały do tej pory na nie monopol, ale stracą go w większości państw już za kilka lat. Najpóźniej, bo w 2013 roku, rynek usług pocztowych zostanie otwarty w nowych krajach Unii, w tym w Polsce, oraz w Grecji i Luksemburgu. Rządy tych państw poprosiły o okres przejściowy, bo chciały dać więcej czasu swoim narodowym monopolistom na przygotowanie się do nowych warunków.

W ten sposób także Poczta Polska może lepiej przygotować się i stawić czoła konkurencji firm prywatnych, a także spółek narodowych z pozostałych państw Wspólnoty, jeśli zechcą one działać na polskim rynku. Wraz z głosowaniem w Parlamencie Europejskim, zakończony zostaje ostatni etap liberalizacji rynku pocztowego, rozpoczętej 10 lat temu. Pełne otwarcie rynku zaproponowała Komisja Europejska, która argumentowała, że w ten sposób usługi pocztowe będą tańsze, szybsze i bardziej efektywne.

Przyjęcie dyrektywy oznacza, że najpóźniej do 31 grudnia 2010 roku państwa członkowskie będą musiały wprowadzić przepisy dyrektywy do narodowego ustawodawstwa.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24