"Milion w portfelu", 10.08., Wojciech Łaciak

Najnowsze

TVN24 BiS"Milion w portfelu", 10.08., Wojciech Łaciak

W programie "Milion w portfelu" sprawdzamy jak inwestował Wojciech Łaciak, prezes zarządu Elander Investment Project Sp. z o.o.

Nowy portfel Wojciecha ŁaciakaAnalizy Online

ZOBACZ WYCENĘ PORTFELA INWESTYCYJNEGO

Komentarz Wojciecha Łaciaka:

- Niewątpliwym wygranym tej odsłony inwestycyjnej są surowce, a szczegółowo: metale szlachetne – srebro (42 proc.), złoto (18,3 proc.), metale ziem rzadkich (8,6 proc.) oraz kawa (25,4 proc.). Do udanych inwestycji należy zaliczyć akcje, w tym region Ameryki Południowej i Chin - odpowiednio 56,4 proc. oraz 28,7 proc., przy czym te ostatnie tak znaczący zwrot zawdzięczają wbudowanej w konstrukcję produktu dźwigni finansowej. Na drugim biegunie znalazła się japońska waluta (-16,6 proc.). Siła jena jest dla mnie zagadką. Nie wynika ona bowiem z doskonałej sytuacji japońskiej gospodarki, ale raczej z relatywnej powściągliwości w psuciu waluty przez bank centralny na tle innych płynnych walut świata. ECB , FED są tutaj mistrzami jak dotąd niedoścignionymi, aczkolwiek Bank Anglii z pomocą własnych obywateli (BREXIT) ma szansę w tych zmaganiach niedługo zająć zaszczytne miano lidera. Słaby wynik ETFa odzwierciedlającego indeks VIX przyniósł również straty, ale stanowił element zabezpieczający portfela i jako taki spełnił swoją rolę.

Co nowego?

Apetyt na ryzyko wydaje się być niepohamowany. Apokaliptyczne wizje docierające z różnych stron sceny analityczno-komentatorskiej trudno uznać za dobry omen odwrócenia tego trendu. Wręcz przeciwnie. Nowe szczyty na SP500, dobre notowania DAXa, czy FTSE100, reaktywacja ropy naftowej, lepsze notowania rynków EM, wskazują na , to że taki scenariusz może jeszcze potrwać. Zwłaszcza, że przed nami wybory prezydenckie w USA i trudno założyć, iż FED w chwili obecnej przypuści jakiś zdecydowany szturm w swej polityce monetarnej. Zatem rynek obligacji skarbowych winien ciągle być podtrzymywany, rynki akcji również, a konkurencyjność walut zwalczana wzajemnie.

Alokacja portfela przynosi nowości w postaci:

- krótkiej pozycji na funcie brytyjskim – ratunek dla gospodarki brytyjskiej tkwi w fakcie posiadania własnej waluty i możliwości jej osłabienia

- długiej pozycji na indyjskiej rupii - spośród walut krajów skupionych w BRICS wydaje się być najstabilniejszą, wspierana pozytywnymi trendami bilansie płatniczym a także różnicą w stopach procentowych.

- długiej pozycji na akcjach w Japonii - to pochodna dalszego, twardego stanowiska co do przyszłości japońskiej waluty. Jej osłabienia powinno w końcu przełożyć się na zwyżkę notowań akcji w Tokio.

- w zakresie tzw.: soft commodities kawę wzbogacamy pozycją na kukurydzę ze względu na wyprzedanie rynku,

- wracam na rynek ropy naftowej,

- na polskim rynku na uwagę zasługuje ciekawy projekt EQUEST TFI pod nazwą HARMONIA FIZ AN, który realizował będzie projekt deweloperski w Krakowie. Stopa zwrotu na funduszu przewiduje ok. 9 proc., przy czym 6 proc. mamy gwarantowane przez inwestorów inicjujących projekt. Kraków wydaje się być odporny na założenia programu Mieszkanie plus, jako, że cierpi na brak gruntów nadających się pod ten program. Poza tym głód mieszkań ze względu na pozytywne czynniki migracyjne w stolicy południa Polski będzie podtrzymywać pozytywny trend na rynku mieszkaniowym w tym regionie. To będzie interesujący element dywersyfikujący i stabilizujący portfel.

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS