Wódki w sklepach jednak nie zabraknie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W ciagu 8 miesięcy tego roku do budżetu z akcyzy na alkohole wpłyneło 4,17 mld zł

Ministerstwo Finansów zgadza się na przedłużenie terminu wymiany banderol na alkoholach o kolejne dziesięć miesięcy. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wina i wódki ze starymi znakami akcyzy mogą być w sprzedaży do 28 lutego 2010 roku. Teraz termin ten ma zostać wydłużony do końca przyszłego roku - pisze "Rzeczpospolita".

„Rzeczpospolita” dotarła do pisma podpisanego przez Jacka Kapicę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, z którego wynika, że termin ten ma zostać wydłużony. Producenci liczą, że dzięki temu pozbędą się zapasów z magazynów.

– Jesteśmy zadowoleni z tej decyzji, ponieważ dzięki niej powinno dojść do odblokowania handlu alkoholem. Liczymy, że jak najszybciej ukaże się rozporządzenie w sprawie wymiany znaków akcyzy – komentuje Leszek Wiwała, prezes Polskiego Przemysłu Spirytusowego, który postulował o wydłużenie terminu. Z pisma Ministerstwa Finansów wynika, że rozpoczęło już prace nad projektem rozporządzenia.

Handel wódką odżyje

Od kilku miesięcy większość hurtowni i sieci handlowych kupuje niemal wyłącznie alkohole z nowymi znakami, bojąc się, że nie pozbędzie się ich do końca lutego 2010 r. Wśród nich są najwięksi hurtownicy alkoholu, m.in. notowane na GPW spółki Central European Distribution Corporation i Sobieski (obie produkują także wódkę). Ta ostatnia podkreśla jednak, że nie przyjmuje tylko drogich alkoholi, które nie sprzedają się na masową skalę.

W ciągu ośmiu miesięcy 2009 roku do budżetu państwa z tytułu akcyzy na wyroby spirytusowe trafiło 4,17 mld zł. To już kolejne wydłużenie terminu wymiany banderoli. Początkowo Ministerstwo Finansów chciało, aby ważność starych znaków wygasła 31 sierpnia 2009 r.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24