Woda nie zatrzyma Tauronu

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Tauron nie poniósł większych strat w wyniku powodzi

Nasze straty są niewielkie - mówi prezes spółki Tauron i zapewnia, że powódź nie wpłynie w żaden sposób na planowany debiut firmy na warszawskiej giełdzie. Zaś minister skarbu państwa spodziewa się dużego zainteresowania inwestorów ofertą - zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Prezes Tauronu przyznał, że obecnie około 26 tysięcy klientów firmy jest pozbawionych dostaw wody, ale powodem nie są uszkodzenia. - Z powodu powodzi nie ma takich miejsc, w których doszłoby do strat typu uszkodzenie naszych urządzeń. Wyłączonych jest w tej chwili około 26 tysięcy naszych klientów i jest to związane tylko i wyłącznie z bezpieczeństwem dla ludzi - mówił prezes Tauronu Dariusz Lubera na antenie TVN CNBC Biznes.

Jak dodał, firma w wyniku powodzi jak dotąd poniosła jedynie niewielkie straty: zalana została siedziba rejonu energetycznego i punkt obsługi klienta w Kędzierzynie-Koźlu.

Prospekt w maju, w czerwcu parkiet

Minister Aleksander Grad spodziewa się dużego zainteresowania ofertą publiczną Tauronu ze strony krajowych i zagranicznych inwestorów finansowych, jak i inwestorów indywidualnych. - Przy PZU widzieliśmy jakie było ogromne zainteresowanie. Przypuszczamy, że debiut Tauronu będzie równie udany" - powiedział Grad.

Jak zaznaczył, podczas prywatyzacji Tauronu resort skarbu chce przyjąć podobne zasady, jak w przypadku sprzedaży akcji PZU, aby zachęcić Polaków do zakupu akcji tej spółki energetycznej.

Według szefa resortu skarbu, pod koniec maja powinien zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny Tauronu. Na początku czerwca rozpocznie się cała procedura upublicznienia tej spółki i pod koniec czerwca powinno być pierwsze notowanie na warszawskiej giełdzie.

1/4 akcji do kupienia

We wtorek Grad informował, że do inwestorów indywidualnych ma trafić do 25 proc. akcji spółki Tauron. Maksymalna cena akcji spółki zostanie podana na początku czerwca.

Minister dodał, że pakiet akcji spółki przeznaczony dla jednego inwestora indywidualnego będzie wart około 10 tys. zł. Resort skarbu chce, by ewentualna redukcja zapisów w tej grupie była jak najniższa, by inwestorzy indywidualni nie musieli korzystać z kredytów.

Energetyczny potentat

Holding Tauron Polska Energia, który tworzą 94 firmy, jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych. Kontroluje 20 proc. polskich zasobów węgla kamiennego. Moc elektrowni skupionych w grupie wynosi 5447 MW. Grupa obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju, zatrudnia ok. 28 tys. osób.

Resort ma 87,8 proc. akcji spółki, pozostałe walory należą do drobnych akcjonariuszy, głównie pracowników części spółek z grupy.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24