Woda cenna jak ropa

Najnowsze

Aktualizacja:

Turcja planuje wybudować wodociąg, który będzie dostarczał wodę do północnego Cypru. Podmorski rurociąg o 60-kilometrowej długości ma rocznie przenosić 75 milionów metrów sześciennych wody. W tureckiej części Cypru panuje największa od dziesięcioleci susza, zaś woda dostarczana jest tankowcami.

Woda ropą XXI wieku? Wprawdzie nie kosztuje jeszcze nawet stu dolarów za baryłkę, ale już niedługo będzie płynąć podmorskim rurociągiem.

Woda tak cenna jak ropa

Budowa wodociągu ma zacząć się w przyszłym roku. Turecka Republika Cypru Północnego jest dotknięta największą od dziesięcioleci suszą, a woda dostarczana jest tankowcami. Zbiorniki wody na wyspie są już prawie puste, ponieważ od 4 lat opady deszczu były niewystarczające.

Spożycie wody na świecie wzrasta: ogromne ilości są wykorzystywane w rolnictwie, rośnie też zapotrzebowanie coraz liczniejszej populacji ludzkiej.

- Doświadczamy braku wody, przede wszystkim czystej, a infrastruktura sieci wodociągowych na świecie jest bardzo słabo rozwinięta - komentował Ian Morley, dyrektor grupy inwestycyjnej Dawnayday Brokers.

Ekspert radził inwestować w akcje przedsiębiorstw zajmujących się wodą: - Na możliwości inwestycji patrzymy całościowo, biorąc pod uwagę firmy zajmujące się zarówno pozyskiwaniem wody, jak też jej transportem i oczyszczaniem - mówił Morley.

Źródło: tvn24.pl, TVN CNBC Biznes