Włosi triumfują. Ich prosecco wygrywa z francuskim szampanem

Najnowsze

sxc.huW bąbelkowym wyścigu prowadzą Włosi

Włosi ogłosili, że wygrali odwieczną rywalizację z Francuzami, ponieważ w tym roku wyprodukowali więcej białego wina musującego prosecco niż ich sąsiedzi szampana. To historyczne wydarzenie - podkreślili producenci tego trunku z północy Włoch.

330 milionów butelek prosecco i 300 milionów szampana - takie dane za ten rok przedstawiło włoskie konsorcjum producentów z regionów Wenecja Euganejska i Friuli-Wenecja Julijska. Konsorcjum zaznaczyło, że to włoskie wino musujące stało się na świecie popularniejsze od francuskiego konkurenta, także dzięki niższej cenie i to nim w wielu krajach będzie wznoszony noworoczny toast. Konsorcjum podało jako przykład największy rynek - Chiny. W ciągu pierwszego półrocza sprzedano tam dwa razy więcej włoskiego wina musującego niż szampana. Eksport prosecco do Wielkiej Brytanii wzrósł w tym roku o 50 procent, a do Rosji - o 30 procent. Obliczono, że w Italii i na całym świecie w noc sylwestrową otwartych zostanie ponad 70 milionów butelek włoskiego wina musującego.

Na straży bąbelków

Prosecco jest szczególnie chronione przez producentów, którzy dbają o to, by nie było podrabiane i by serwowano je we właściwy sposób. Włoskie ministerstwo rolnictwa mianowało latem tego roku po raz pierwszy inspektora, którego zadaniem jest kontrola jak wino to jest podawane w lokalach, a także jak jest sprzedawane w sklepach. Inspektor działa przede wszystkim w rejonie Treviso, gdzie prosecco jest produkowane. Eksperci przypominają, że tego trunku nie można podawać w karafce ani nalewać prosto z beczki, tak, jak piwa, gdyż wymaga on specjalnego traktowania. Ministerialny inspektor, nazywany „policjantem-strażnikiem prosecco” ma taki zakres kompetencji jak policyjne patrole oraz strażnicy miejscy i może wymierzać kary w przypadku łamania zasad obchodzenia się z tym bardzo cenionym przez Włochów trunkiem.

Jak pić szampana?

Autor: bgrkwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu