Najnowsze

Włosi tną kontrakty na myśliwce F-35. "Nasze plany trzeba przejrzeć"

Najnowsze

USAFAmerykańskie F-35 zamówiło kilka krajów NATO

- Nie wykluczamy cięć w zamówieniach na 90 myśliwców F- 35 - ogłosił włoski premier Matteo Renzi. Zamówienia opiewają na 11,8 mld euro. Premier przyznał, że rządowy plan redukcji wydatków publicznych nie ominie obronności.

Jak poinformował szef włoskiego rządu, w ciągu najbliższych trzech lat budżet na obronność ma się zmniejszyć o co najmniej trzy miliardy euro. Kwota ma pochodzić z cięć w niektórych zamówieniach. - Będziemy kontynuowali nasze programy międzynarodowe, będziemy nadal wspierać siły powietrzne, ale nasze plany trzeba przejrzeć - powiedział Renzi w wywiadzie dla włoskiego Canale 5. Obecnie lotnicze zamówienia opiewają na 11,8 mld euro. Zgodnie z nimi 90 amerykańskich F-35 ma zostać dostarczonych do Włoch do końca 2060 roku.

Nieruchomości pod młotek, mniejsze szeregi

Choć zamówienia na te maszyny już raz zostały zmniejszone ze 131 maszyn do 90, to opozycja domaga się dalszych redukcji. Włochy cały czas mają problemy z utrzymaniem deficytu budżetowego na poziomie 3 proc. PKB i, drugim co do wielkości po Grecji, zadłużeniem w strefie euro. Z kolei w wywiadzie dla telewizji SkyTG24, minister obrony Włoch Roberta Pinotti powiedział, że jego resort rozważa zamknięcie 385 wojskowych budynków. Zmniejszeniu ma ulec liczba żołnierzy - z 190 tys. do 150 tys. w 2024 roku.

Autor: rf/klim/ / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Pozostałe wiadomości