Włochy tną wydatki

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huCięcia wydatków z włoskiego budżetu odczują wszystkie sektory

Włoska Izba Deputowanych zaakceptowała w czwartek w głosowaniu rządowy program oszczędności, który ma w ciągu dwóch najbliższych lat zatrzymać w budżecie prawie 25 miliardów euro. Cięcia dotyczą wydatków niemal na wszystkie sektory.

Centroprawicowy gabinet argumentuje, że wielka operacja finansowa, zwana "manewrem" (manovra), i wynikające z niej "poważne wyrzeczenia" oraz cięcia w nakładach na niemal wszystkie sektory i dziedziny życia społecznego i publicznego są bezwzględnie konieczne, by Włochy uniknęły losu pogrążonej w kryzysie Grecji.

Mniejsze pensje posłów i ministrów

Pakiet przewiduje między innymi obniżenie nakładów na Pałac Prezydencki, Kancelarię Premiera oraz parlament i partie polityczne. O około 10 procent zostaną obniżone pensje ministrów. Uposażenia senatorów i deputowanych będą mniejsze średnio o 1000 euro miesięcznie. Redukcja ta jednak została powszechnie uznana za symboliczną i zbyt małą, biorąc pod uwagę to, że każdy parlamentarzysta otrzymuje ponad 15 tysięcy euro miesięcznie.

O 10 procent zmniejszone zostaną też wynagrodzenia członków zarządów firm kontrolowanych przez państwo oraz dotacje na samorząd sędziowski i wiele lokalnych instytucji. Kilkanaście z nich przeznaczono do likwidacji. Ograniczenie finansowania dotyczy 72 krajowych urzędów i instytucji.

Program zakłada nałożenie dodatkowych obciążeń finansowych, na przykład opłat za przejazd drogami szybkiego ruchu, mającymi połączenie z autostradami. Taką opłatę na mocy tego pakietu już wprowadzono 1 lipca w Rzymie.

Będą protesty o płace w budżetówce

Największe kontrowersje wywołała zapowiedź zamrożenia do roku 2013 pensji w sektorze publicznym. Decyzja ta wywołała protest lewicowej centrali związkowej CGIL.

Jednak program oszczędnościowy rządu ma znacznie więcej przeciwników. Sprzeciwiają mu się poszczególne regiony kraju, pracownicy służby zdrowia. W poniedziałek przeciwko redukcjom w nakładach strajkowali włoscy dyplomaci i pracownicy MSZ.

Włochy mają dług publiczny w wysokości 115 procent PKB i aby go zmniejszyć i odzyskać wiarygodność finansową, muszą zmniejszać deficyt budżetowy.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu