Władze Pekinu zakazują palenia papierosów w pomieszczeniach publicznych

Najnowsze

Steve Evans (Wikipedia, CC-BY-SA)Zakaz, który został przegłosowany w piątek, ma wejść w życie 1 czerwca przyszłego roku

Władze liczącego 21 milionów mieszkańców Pekinu przyjęły przepisy zakazujące palenia papierosów i tytoniu w pomieszczeniach publicznych takich jak miejsca pracy, czy środki transportu publicznego - informuje w sobotę agencja Xinhua.

Zakaz, który został przegłosowany w piątek, ma wejść w życie 1 czerwca przyszłego roku. Za jego złamanie grozi grzywna do 200 juanów (ok. 33 dolary).

Duży problem

Palenie tytoniu jest bardzo rozpowszechnione wśród Chińczyków. Choć działacze na rzecz ochrony zdrowia od lat prowadzą antynikotynowe kampanie, Chiny są największym na świecie konsumentem papierosów, a palaczy widać na każdym kroku.

Szacuje się, że w Państwie Środka jest ponad 300 milionów nałogowych palaczy i 740 milionów tzw. palaczy biernych. Według agencji Xinhua w samym Pekinie jest ponad 400 tysięcy osób palących.

Nowe przepisy antynikotynowe zakazują również reklam tytoniu i papierosów na ulicach, w telewizji, filmach i prasie - podaje agencja Associated Press.

W 2011 roku resort zdrowia ChRL wydał wytyczne zabraniające palenia w pomieszczeniach publicznych, w tym w hotelach i restauracjach, ale zakaz ten nie jest rygorystycznie egzekwowany.

W styczniu br. w Chinach wprowadzono zakaz palenia w szkołach i w budynkach akademickich.

Autor: mnkwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Steve Evans (Wikipedia, CC-BY-SA)