"Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie". Wydanie specjalnie w TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Aktualizacja:
Jaceniuk: Władimir Putin rozpoczął wojnę w EuropieTVN24 BiS
wideo 2/4

Obecność rosyjskich wojsk na Ukrainie oznacza, iż prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie - stwierdził premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. W TVN24 Biznes i Świat trwa wydanie specjalnie w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy.

Wcześniej w czwartek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że obecność rosyjskich wojsk w jego kraju oznacza, iż prezydent Rosji Władimir Putin rozpoczął wojnę w Europie. W związku z agresją domagał się pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz zamrożenia rosyjskich aktywów na Zachodzie do czasu wycofania z Ukrainy rosyjskich wojsk i sprzętu.

Głównym tematem wieczoru w TVN24 Biznes i Świat będzie sytuacja na wschodzie Ukrainy.

"Epicentrum"

W specjalnym wydaniu programu "Epicentrum" o godz. 20.00 nasi goście - Piotr Schramm i Ignacy Morawski - na bieżąco będą komentować nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat kryzysu na Ukrainie.

Rzeczniczka litewskiego MSZ Rasa Jakilaitiene poinformowała, że inicjatorem spotkania jest Litwa.

"Świat"

W programie "Świat" o godz. 21.00 porozmawiamy o sytuacji politycznej w Moskwie. Regularne oddziały rosyjskiej armii wkroczyły na Ukrainę. Kijów mówi o tym, że Putin rozpoczął wojnę w Europie i prosi o pilne zwołanie RB ONZ.

Jak powinna zareagować Unia Europejska? Czy Zachód wprowadzi nowe sankcje? Jaki wpływ te wydarzenia będą mieć na obsadę unijnych stanowisk na sobotnim szczycie? Na te pytania spróbują odpowiedzieć Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, Andrzeje Załucki, były ambasador Polski w Moskwie i Grzegorz Ślubowski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Moskwie.

Specjalnie posiedzenie OBWE

W związku z tymi wydarzeniami Szwajcaria zwołała specjalne posiedzenie Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Misja amerykańska przy OBWE podała, że spotkanie będzie poświęcone działaniom Rosji na Ukrainie. OBWE zbierze się w czasie, gdy nasilają się oskarżenia o bezpośrednie zaangażowanie żołnierzy rosyjskich we wschodniej Ukrainie. Na antenie TVN24 Biznes i Świat trwa wydanie specjalnie, w którym analizujemy, jak może rozwinąć się konflikt na wschodzie Ukrainy, co oznacza otwarta inwazja rosyjskich wojsk, które obecnie okopują się w Nowoazowsku nad Morzem Azowskim, skąd dzień wcześniej wyparte zostały siły ukraińskie.

Wojna na wschodzie Ukrainy. Analiza walkTVN24 BiS

Słaby złoty

Na antenie TVN24 Biznes i Świat zajmujemy się też słabnącym złotym.

Słabszy złoty dla zadłużonych w zagranicznych walutach kredytobiorców oznacza wyższe raty. Natomiast z mniejszej wartości polskiej waluty cieszą się eksporterzy, którzy taniej wyprodukują, a drożej sprzedadzą poza granicami kraju. Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy analizować, z czego jeszcze wynika presja na złotym i jak w najbliższej przyszłości będzie zmieniać się kurs naszej waluty.

Szpica NATO

Na antenie TVN24 Biznes i Świat wyjaśnimy również, na czym będzie polegać NATO-wska szpica. Szef Sojuszu Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że NATO zamierza wzmocnić bezpieczeństwo wschodniej Europy. Chodzi o utworzenie sił, które w razie potrzeby mogłyby natychmiast zostać wysłane do zagrożonych krajów, a potem wzmocnione posiłkami NATO. Wspólnie z ekspertami zastanowimy się, kiedy takie rozwiązanie mogłoby zacząć działać, oraz w jakim stopniu zwiększy nasze bezpieczeństwo.

Gaz dla Polski

Będziemy również rozważać różne gazowe scenariusze dla Polski. Po słowach premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, który oświadczył, iż władze w Kijowie wiedzą "o planach Rosji dotyczących całkowitego wstrzymania tranzytu gazu nawet do krajów Unii Europejskiej" oraz o tym, że Moskwa "chce faktycznie odłączyć Ukrainę od wszelkich dostaw surowców energetycznych", należy zastanowić się, czy taki scenariusz jest realny i jak na bezpieczeństwo energetyczne Polski może wpłynąć konflikt na wschodzie Ukrainy.

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak określił w środę jako bezpodstawne twierdzenia polityków ukraińskich, jakoby Rosja planowała wstrzymać tranzyt gazu ziemnego do państw Unii Europejskiej. Według Nowaka są to próby świadomego dezinformowania odbiorców rosyjskiego gazu.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS