Włączysz żelazko do kabla ze Szwecji

Najnowsze

Aktualizacja:
swepollinkStacja przekaźnikowa połączenia energetycznego Polski ze Szwecją

Prąd ze Szwecji może już bez przeszkód płynąć do Polski i na odwrót. W środę ruszyło połączenie energetyczne ze Szwecją poprzez mechanizm market coupling - poinformował PAP prezes Towarowej Giełdy Energii Grzegorz Onichimowski.

Market coupling to połączenie mocy energetycznych dostępnych na krajowych rynkach energii w jeden zintegrowany system oraz przepływy energii oparte na różnicach cen energii na współpracujących giełdach. Dzięki wdrożeniu tego mechanizmu łączącego giełdy Nord Pool Spot i TGE oraz ich członkowie będą korzystać ze zdolności przesyłowych połączenia polsko-szwedzkiego i będą mogli kupić energię tam, gdzie będzie ona tańsza.

Tańszy prąd popłynie pod Bałtykiem

Po ustaleniu ceny na podstawie złożonych na obu giełdach zleceń kupna-sprzedaży będzie można wyznaczyć kierunek przepływu energii w kablu. Jeśli cena będzie wyższa w Skandynawii, kierunek przepływu będzie z Polski do Skandynawii, a jeśli drożej będzie w Polsce - odwrotnie.

Jeżeli energia popłynie kablem do Skandynawii, to na giełdzie Nord Pool realizowane będą dodatkowe zlecenia kupna, a w Polsce - na giełdzie TGE zlecenia sprzedaży.

Teraz kierunek południe

Onichimowski mówił wcześniej PAP, że dzięki połączeniu z rynkiem skandynawskim polski rynek połączy się de facto także z rynkiem zachodnioeuropejskim, choć połączenie będzie tylko jedno, poprzez Szwecję.

Kolejnym krokiem będzie połączenie z rynkami południowej Europy.

Komisja Europejska zakłada, że do 2015 roku rynki energii elektrycznej wszystkich krajów UE mają być połączone poprzez market coupling i powstanie wspólny europejski rynek energii.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: swepollink