Wkrótce misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Ukrainie

Najnowsze

wikipedia.orgLagarde: Prawdopodobnie wkrótce wyślemy pewne wsparcie techniczne do tego kraju ponieważ jest to nasz obowiązek wobec kraju członkowskiego, który o to prosi

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prawdopodobnie wkrótce wyśle misję o charakterze technicznym na Ukrainę w celu wsparcia władz w Kijowie - poinformowała szefowa MFW Christine Lagarde.

- Prawdopodobnie wkrótce wyślemy pewne wsparcie techniczne do tego kraju ponieważ jest to nasz obowiązek wobec kraju członkowskiego, który o to prosi - powiedziała Lagarde podczas wystąpienia na amerykańskim uniwersytecie Stanford, w Kalifornii.

Dodała, że MFW ma na Ukrainie przedstawiciela, którego zadaniem będzie określenie sytuacji gospodarczej tego kraju.

Lagarde podkreśliła, że MFW musi "nawiązać dialog" z rządem Ukrainy, po jego zatwierdzeniu przez parlament i po zwróceniu się tego rządu o oficjalną pomoc.

MFW nie pomoże bez prośby kraju

Reuters zaznacza, że obowiązujące w MFW zasady uniemożliwiają występowanie z ofertą pomocy do kraju, który formalnie o nią nie poprosił.

Analitycy są zgodni, że pomoc MFW miałaby krytyczne znaczenie dla Ukrainy, która przeżywa poważny kryzys gospodarczy i polityczny.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org