Wizz Air: opłaty za podręczny bagaż dla "wygody pasażerów"

Najnowsze

tvn24Węgierskie tanie linie lotnicze chcą wprowadzić opłaty za bagaż podręczny

Wizz Air chce wprowadzić opłaty za bagaż podręczny. Pasażer będzie mógł za niego albo zapłacić 10 euro albo spakować się w mniejszy, bez dodatkowych opłat - poinformował Daniel de Carvalho z Wizz Air.

Węgierska tania linia lotnicza Wizz Air swój nowy pomysł będzie testować na razie na trasach między Katowicami a Londynem i Luton przez cały sierpień. - Począwszy od 9 lipca pasażerowie rezerwujący miejsca na loty objęte próbą od początku sierpnia będą mogli wnieść bezpłatnie mały bagaż lub zapłacić online 10 euro za wniesienie dużego bagażu podręcznego - powiedział Daniel de Carvalho, menedżer komunikacji korporacyjnej w Wizz Air.

Szybsza obsługa pasażerów

Jak tłumaczy de Carvalho pomysł wprowadzenie opłat za duży bagaż podręczny ma usprawnić wsiadania pasażerów do samolotu. - Jesteśmy przekonani, że niska opłata w wysokości 10 euro za duży bagaż podręczny zachęci większość pasażerów do zabrania ze sobą jednego małego bagażu podręcznego, który zmieści się pod fotelem. Uprzyjemni to pasażerom wsiadanie do samolotu, zlikwiduje niewygodę związaną z zatłoczonymi przejściami, przepełnionymi lukami bagażowymi i wynikającymi z tego powodu opóźnieniami z powodu przenoszenia nadmiaru bagażu przez personel pokładowy - tłumaczył decyzję ws. nowych opłat Daniel de Carvalho. Dodał, że mniejszy ciężar w kabinie to także, mniejsze zużycie paliwa, niższe koszty i lepsza ochrona środowiska. - Jeżeli próba przebiegnie pomyślnie, wprowadzimy opłatę za duży bagaż podręczny na wszystkie 244 trasy w 28 krajach - zapowiedział.

Bez zmian za bagaż rejestrowany

Nie zmienią sie opłaty za bagaż rejestrowany. Obecnie zależy ona od planowego czasu lotu oraz od daty lotu. Jeżeli planowy czas lotu jest krótszy niż 1,5 godziny, opłata za bagaż dokonywana w internecie wynosi 15 euro od sztuki za lot, lecz jeżeli jeden z lotów w tej samej rezerwacji rozpoczyna się podczas sezonu letniego lub w sezonie po świętach Bożego Narodzenia, opłata wynosi 20 euro od sztuki za lot. Jeżeli lot będzie trwał 1,5 godziny lub dłużej, opłata za bagaż wynosi 20 euro od sztuki za lot, lecz jeżeli jeden z lotów w tej samej rezerwacji rozpoczyna się podczas sezonu letniego lub w sezonie po świętach Bożego Narodzenia, opłata wynosi 25 euro od sztuki za lot.

W Polsce linia Wizz Air oferuje połączenia z Katowic, Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz Łodzi. Od 18 lipca Wizz Air zacznie latać z lotniska w podwarszawskim Modlinie, dokąd przeniesie swoją bazę z Lotniska Chopina. W ub.roku linia przewiozła 4,2 mln pasażerów na wszystkich trasach do i z Polski. Przewoźnik ma 39 samolotów Airbus A320, obsługujących z 16 baz 244 trasy.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24