Wino Made in Poland

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Dotąd polskie wino kojarzyło się głównie z winem tanim... od teraz to może się zmienić

Prezydent podpisał w piątek nowelizację ustaw o podatku akcyzowym oraz o rynku wina. Dzięki zmienionej ustawie możliwa będzie legalna produkcja tego trunku w małych winnicach.

Informację o nowelizacji podała Kancelaria Prezydenta. Autorzy nowelizacji podkreślali, że obowiązujące do tej pory przepisy nie uwzględniają specyfiki małych winnic. Nakładały bowiem na nie takie same obowiązki, jak na wielkich importerów wina. Główną barierą uniemożliwiającą małym winnicom legalną działalność była dotąd konieczność produkcji i magazynowania wina w składzie podatkowym. Kolejne ograniczenia to obowiązek posiadania przez winnice specjalnego laboratorium.

Zmiany dla smakoszy

Nowelizacja ustawy o akcyzie ma na celu zwolnienie małych winiarni - wytwarzających rocznie do 1000 hl wina gronowego z winogron pochodzących z własnych upraw - z obowiązku uzyskania statusu składów podatkowych. Z kolei nowelizacja "ustawy winiarskiej" ma znieść obowiązek posiadania laboratorium. Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24