Winę za zmianę klimatu ponosi człowiek. Musimy przestawić się na energię z wiatru i słońca

sxc.huZdaniem IPCC wprowadzenie w życie zmian nie będzie szkodliwe dla światowej gospodarki

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) w opublikowanym dziś raporcie podkreśla konieczność całkowitej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2100. Do tego czasu ma być też wycofane pozyskiwanie energii z paliw kopalnych, jeśli nie jest wykorzystywana technologia CCS (unieszkodliwiająca działanie dwutlenku węgla). Dzięki temu rządy będą mogły powstrzymać zmiany klimatyczne i ich negatywne konsekwencje.

Dokument, zbierający ustalenia z trzech poprzednich raportów, został przyjęty w sobotę po całonocnych rozmowach i zaprezentowany w niedzielę na konferencji w stolicy Danii, Kopenhadze. Podkreślono w nim, że zmiany klimatyczne są udowodnionym faktem, a winę za taki stan rzeczy ponosi człowiek.

Czasu jest coraz mniej

- Mamy nadal czas, ale jest go coraz mniej - ocenił w rozmowie z agencją Reutera szef IPCC Rajendra Pachauri. W 2009 roku społeczność międzynarodowa uzgodniła konieczność utrzymania wzrostu średniej temperatury panującej na Ziemi poniżej dwóch stopni Celsjusza względem czasów przedprzemysłowych. Naukowcy oceniają, że od XIX wieku wzrosła ona o około 0,8 stopnia Celsjusza. Aby mieć na to duże szanse, należy zredukować "do poziomu bliskiemu zeru do 2100 roku" emisje gazów cieplarnianych - podkreślił Pachauri. - Jest wiele rozwiązań (problemu globalnego ocieplenia), które umożliwiają stały rozwój ekonomiczny i ludzki. Wszystko, czego potrzebujemy, to chęci zmian, która, wierzymy, będzie się opierać na wiedzy i zrozumieniu zjawiska zmian klimatycznych - powiedział Pachauri na konferencji w Kopenhadze.

Słońce i wiatr

W dokumencie podkreślono konieczność przeorientowania światowych systemów energetycznych na odnawialne źródła energii. Szczególnie ważne jest większe wykorzystanie wiatru i energii słonecznej. W raporcie zwrócono także uwagę na konieczność wykorzystywania specjalnych technologii w elektrowniach węglowych i atomowych, dzięki którym możliwe będzie przechwytywanie, a następnie magazynowanie dwutlenku węgla - tzw. sekwestracja dwutlenku węgla (CCS). Zdaniem IPCC wprowadzenie w życie zmian nie będzie szkodliwe dla światowej gospodarki. Redukcja gazów cieplarnianych zmniejszy światowy wzrost i konsumpcję towarów i usług o 0,06 proc. rocznie z przewidywanego poziomu wzrostu szacowanego na 1,6-3 proc. - prognozuje IPCC.

Według Bloomberga firmy takie jak Exxon Mobil i Royal Dutch Shell powiedziały, że nie widzą zagrożenia dla swojego majątku, na którym miałyby się odbić regulacje przeciwdziałające zmianom klimatycznym.

W raporcie napisano, że "pozyskiwanie energii z paliw kopalnych bez wykorzystania technologii CCS będzie praktycznie wycofane do 2100 roku". Jeżeli jednak się tak nie stanie, pod koniec XXI wieku wystąpi duże ryzyko poważnych i nieodwracalnych skutków klimatycznych. Zdaniem IPCC część z tych negatywnych zjawisk jest już odczuwalna i przejawia się m.in. wyższym poziomem mórz i oceanów, a także wzrostem ich średniej temperatury.

"Czas nie jest po naszej stronie"

- Nauka przemówiła. Ta wiadomość jest jednoznaczna. Przywódcy muszą działać. Czas nie jest po naszej stronie - ocenił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun podczas oficjalnej prezentacji raportu w Kopenhadze. Według IPCC naukowcy są obecnie na 95 proc. pewni, że nagromadzenie takich gazów powstałych na skutek spalania paliw i wylesiania jest główną przyczyną ocieplania klimatu, zjawiska obserwowanego od połowy XX wieku.

Ważny raport

- Wielką zmianą w tym raporcie jest to, że walka ze zmianami klimatu nie ma na celu paraliżowania gospodarki, i uderzenia w najbiedniejszych. To co jest potrzebne, to uzgodnienie działań politycznych. Potrzebna jest też szybka reakcja polityków, co zostało już zademonstrowane podczas, ostatniego globalnego kryzysu finansowego. Mogli działać szybko, gdy byli wystarczająco zmotywowani – twierdzi Sam Smith z WWF.

Według profesora Nicholasa Sterna z London School of Economics, raport jest najważniejszą oceną klimatu jaka miała miejsce, i jak dodaje: - Dalsze opóźnienia w walce z klimatem byłyby niebezpieczne i głęboko irracjonalne.

IPCC zostało powołane w 1988 roku przez oenzetowską Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). IPCC zajmuje się oceną zjawiska globalnego ocieplenia i jego wpływu na życie na Ziemi. W skład organizacji wchodzi 195 państw.

Szczyt klimatyczny. Ile zapłacimy za energię?
Szczyt klimatyczny. Ile zapłacimy za energię?TVN24 Biznes i Świat

Autor: pp//km / Źródło: PAP, Reuters, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości