Wikipedia zostanie bez reklam

 
TVN24.plWikipedia zebrała 16 milionów dolarów

Fundacja Wikimedia - czyli operator Wikipedii - powiadomiła o zebraniu 16 milionów dolarów na funkcjonowanie tej darmowej encyklopedii. Pieniądze wpłaciło pół miliona ludzi ze 140 krajów świata. Każdy przeciętnie wpłacił równowartość 22 dolarów.

Sukces akcji oznacza, że tworzona wspólnym wysiłkiem internautów sieciowa encyklopedia pozostanie bez reklam.

Ze stron Wikipedii zniknął wyświetlany tam przez ostatnie tygodnie osobisty apel jej założyciela, Jimmy Walesa, o dokonywanie wpłat. W jego miejsce pojawiły się podziękowania.

"Tegoroczna zbiórka zawierała w sobie wszystko to, co kochamy w projektach Wikimedia: jednoczenie się ludzi, przekazywanie tego, co mają i wspólne czynienie niesamowitych rzeczy. Wkład pracownika technicznego z Mumbai w Indiach łączy się z wkładem maklera z Londynu oraz studenta z Moskwy, a rezultatem jest to, że możemy zachować i podtrzymać to połączone wsparcie na następny rok" - napisał Wales.

Na konto fundacji wpłynęły pieniądze od ponad 500 tysięcy osób ze 140 krajów, co zagwarantuje, że Wikipedia wciąż będzie wolna od reklam. Cały budżet Wikimedii wynosi 20,4 miliona dolarów; brakujące cztery miliony mają pochodzić ze środków zasilających poszczególne projekty i opłat licencyjnych. W ubiegłym roku składki wpłaciło o połowę mniej osób - 230 tysięcy.

Organizacja teraz przygotowuje się do uroczystości z okazji 10. urodzin Wikipedii, przypadających 15 stycznia. W sprzedaży pojawi się jubileuszowa koszulka; zyski z niej również zasilą budżet Wikipedii.

Źródło: heise-online.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości