Wikileaks ujawni tajemnice szwajcarskich banków

Najnowsze

Aktualizacja:

Rudolf Elmer, były pracownik szwajcarskiego banku Julius Baer przekazał dziś szefowi Wikileaks Julianowi Assange'owi płyty CD wypełnione danymi klientów trzech szwajcarskich banków. Są wśród nich renomowane firmy, politycy, biznesmeni i artyści, którzy mieli unikać płacenia podatków ukrywając swoje pieniądze w bankach w Szwajcarii i na Kajmanach. Wikileaks ma opublikować dane w ciągu kilku tygodni.

Elmer przekazał płyty Assange'owi na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej dziś w Londynie. Jak mówił, znajdują się na nich informacje na temat kont należących m.in. do ok. 40 polityków, a także innych znanych osób i firm z Wielkiej Brytanii, USA, Austrii i krajów azjatyckich. W sumie ujawnione zostaną dane ponad 2 tys. klientów trzech różnych szwajcarskich banków (jednym z nich jest Julius Baer) pochodzące z lat 1990-2009.

Elmer tłumaczył, że ujawnia informacje, by "wyedukować społeczeństwo". - Sądzę, że jako bankier mam prawo zareagować, jeśli dzieją się złe rzeczy. Jestem przeciw systemowi. Wiem jak on funkcjonuje i chciałem pokazać innym, że szkodzi społeczeństwu - wyjaśniał Elmer.

Wkrótce w internecie

Obecny na konferencji Assange, podkreślał, że przekazane przez Elmera materiały zostaną opublikowane przez portal Wikileaks, kiedy tylko zostaną przeanalizowane i zweryfikowane, co może potrwać kilka tygodni.

To nie pierwszy raz, kiedy Elmer przekazuje objęte tajemnicą bankową informacje Wikileaks. Jeszcze jako pracownik banku Julius Baer i dyrektor placówki na Kajmanach udało mu się wykraść poufne dane, które miały potwierdzić, że bank pomaga majętnym klientom w obchodzeniu przepisów podatkowych. Szwajcar stracił posadę w Julius Baer w 2002 roku. W najbliższą środę stanie przed szwajcarskim sądem w związku z zarzutem ujawnienia tajemnicy bankowej.

Źródło: BBC News