WIG50 i WIG250 od marca na warszawskiej GPW

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/TVN24 Biznes i ŚwiatGPW podsumowała 2013

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie rozpocznie 24 marca publikację indeksów WIG50 i WIG250. Nowe indeksy mają pozwolić na lepsze odzwierciedlenie zróżnicowania spółek notowanych na warszawskim parkiecie.

"Oprócz indeksu WIG50, giełda pierwotnie zapowiadała wprowadzenie także WIG100. Jednak po konsultacjach z uczestnikami rynku kapitałowego, które GPW przeprowadziła w ostatnich miesiącach, podjęto decyzję o uruchomieniu indeksu WIG250, który swoim portfelem obejmie spółki zarówno z sWIG80 jak i WIG-Plus" – informuje komunikat GPW.

Nowy indeks WIG250 będzie więc obejmował najmniejsze spółki giełdowe i ma stać się wskaźnikiem mierzącym koniunkturę w tej grupie papierów wartościowych. W skład indeksu WIG50 wejdzie 50 średnich spółek notowanych na warszawskim parkiecie i docelowo zastąpi on indeks mWIG40. Z kolei w składzie indeksu WIG250 pojawi się do 250 małych spółek, także notowanych na GPW. "Obydwa wskaźniki będą indeksami typu cenowego, co oznacza, że przy obliczaniu ich wartości będą brane pod uwagę jedynie ceny zawartych w nich transakcji, a nie dochody z tytułu dywidend" – podkreśla GPW.

- W ten sposób tworzymy, razem z indeksem WIG30, nowy zestaw wskaźników giełdowych lepiej odzwierciedlający strukturę naszego rynku i duże znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw zarówno na giełdzie, jak też w gospodarce. Jestem przekonany, że ten model podziału oparty na spółkach typu blue chip, midcap oraz smallcap na lata zagwarantuje inwestorom optymalną, przejrzystą i wiarygodną strukturę klasyfikowania spółek notowanych na GPW – mówi prezes GPW Adam Maciejewski cytowany w komunikacie.

Publikację indeksu WIG30, w skład którego weszło 30 największych spółek notowanych na GPW, warszawska giełda rozpoczęła we wrześniu 2013 roku. Zapowiadano wówczas, że zwiększona zostanie też liczba uczestników w indeksach średnich i małych spółek.

Koniec sWIG80 i WIG-Plus

"W pierwszej połowie lutego br. Giełda Papierów Wartościowych poda skład portfeli indeksów WIG50 i WIG250. Z dniem rozpoczęcia publikacji nowych indeksów zostaną także udostępnione ich wartości historyczne" – informuje giełda.

Rozpoczęcie publikacji nowych indeksów zakończy obliczanie i publikacje indeksów sWIG80 i WIG-Plus po sesji w dniu 21 marca br. Natomiast indeks mWIG40 będzie obliczany do 31 grudnia 2015 roku.

Autor: Klim/ / Źródło: PAP