WIG20 urośnie o 10

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24WIG20 zmieni się w WIG30

- Giełda Papierów Wartościowych chciałaby zastąpić w przyszłym roku indeks WIG20, skupiający największe spółki na warszawskim parkiecie, wskaźnikiem WIG30 - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski. Według niego, ugruntowałoby to prestiż warszawskiego parkietu w regionie.

- Ponieważ jeszcze pewności nie mam, to dzisiaj mogę powiedzieć, że jest wielce prawdopodobne, że w 2010 roku ten czołowy indeks - blue chipów - największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie - będzie WIG30, a nie WIG20 - powiedział Ludwik Sobolewski. Jego zdaniem byłaby to zmiana "w pełni adekwatna do tego, czym dzisiaj jest już GPW". Powiedział, że to nie tylko największa giełda w regionie, ale także zauważalna na mapie europejskiej.

Coraz więcej coraz większych

Według Sobolewskeigo, dokładana data przemiany WIG20 w WIG30 uzależniona jest m.in. od przyszłorocznego debiutu PZU. Resort skarbu planuje go na pierwsze półrocze 2010 roku.

- Gdybym dzisiaj wiedział, że PZU na pewno pojawi się w przyszłym roku na giełdzie, to już dzisiaj mógłbym powiedzieć na pewno, iż w przyszłym roku WIG20 stanie się WIG30. To pokazywałoby, jak mocna jest reprezentacja elity polskiej przedsiębiorczości na warszawskiej giełdzie - podkreślił prezes GPW.

W piątek na warszawskiej giełdzie zadebiutowały prawa do akcji Polskiej Grupy Energetycznej. Spółka ma być włączona w najbliższych miesiącach do indeksu giełdowego 20 największych spółek akcyjnych notowanych na warszawskiej GPW. Sobolewski poinformował, że dzięki debiutowi PGE łączna kapitalizacja GPW wzrosła o około 10 proc.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24