WiFi na pokładzie brytyjskich samolotów w 2016 roku? Jest porozumienie

Najnowsze

britishairways.comBritish Airways udostępni internet na pokładzie samolotu podczas rejsu?

Być może pasażerowie British Airways na trasach europejskich już wkrótce będą mogli sprawdzać pocztę podczas lotu, pisać na Facebooku i oglądać filmy w streamingu. Jak donoszą brytyjskie media, wszystko dzięki wprowadzeniu szybkich łączy szerokopasmowych WiFi na pokładach samolotów podczas lotu. Ma to umożliwić współpraca z firmą satelitarną Inmarsat.

Jak pisze The Daily Mail, linie lotnicze mają nadzieję, że porozumienie z Inmarsat pomoże przewoźnikowi wyprzedzić rywali w kwestii szybkiego i niezawodnego internetu w całej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Za trzy lata?

Usługa może wystartować na krajowych trasach w Wielkiej Brytanii w ciągu trzech lat. Potem może zostać rozciągnięta na całą Europę. Nie wiadomo jednak, ile to będzie kosztować. Podobne usługi w Stanach Zjednoczonych - nazywane Gogo - kosztują 5 dolarów za godzinę lub 17 dolarów za dostęp 24-godzinny. Europa na tle USA pozostaje daleko w tyle. Za oceanem internet dla podróżujących samolotem jest już powszechnie dostępny. Firma Inmarsat planuje wydać 450 mln dolarów na stworzenie w Europie podobnych usług, do jakich mają dostęp pasażerowie za oceanem. Ponad połowa z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na start nowej satelity o nazwie Europasat, która dostarczy sygnał na pokład samolotu. Oczekuje się, że satelita będzie gotowa do uruchomienia na orbicie w 2016 roku. Inmarsat planuje też zbudować w ciągu najbliższych sześciu lat sieć 300 stacji naziemnych w całej Europie. Ma do tego zostać użyta technologia 4G.

Także inne linie?

Przed rozciągnięciem usługi na całą Europę British Airways będzie testować usługę na krajowych trasach. W ubiegłym roku linie te wprowadziły możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych podczas startu i lądowania. Wszystko po tym, jak złagodzone zostały przepisy europejskie. Szef Inmarsat Rupert Pearce podkreślił, że do 2020 roku ten biznes będzie liczony w miliardach dolarów. Ma też nadzieję na współpracę z innymi europejskimi liniami lotniczymi.

Kate Thornton, szefowa produktu i obsługi w BA podkreśliła, że linie lotnicze mogą stać się "liderem nowej ery na pokładzie" w Europie.

Autor: mn//gry / Źródło: The Daily Mail

Źródło zdjęcia głównego: britishairways.com