"Wielkie osiągnięcie cywilizacyjne". Sejm po stronie podatników

Najnowsze

TVN24 BiS"Wielkie osiągnięcie cywilizacyjne". Sejm po stronie podatników

To jest absolutnie wielka zmiana. Wielkie osiągnięcie cywilizacyjne, które można porównać z wiążącą interpretacją podatkową, która została uchwalona dokładnie 10 lat temu w trakcie kampanii wyborczej - oceniał Mirosław Barszcz, były wiceminister finansów. Dzisiaj Sejm przyjął projekt zmian w Ordynacji podatkowej, od 1 stycznia 2016 r. wszelkie wątpliwości mają być rozstrzygane na korzyść podatnika.

Jak stwierdził Barszcz, gdyby takie zapisy ordynacji istniały już wcześniej, przez 25 lat można byłoby uniknąć dziesiątek problemów.

"Dziesiątki problemów"

Za przykład gość TVN24 Biznes i Świat podawał bezpłatne pakiety medyczne.

- Nie tak dawno temu była sytuacja, kiedy w prasie pojawiła się informacja dotycząca tego, że Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym mówił, że należy opodatkować wartość bezpłatnych pakietów medycznych, które firmy kupują swoim pracownikom. Nagle w całym kraju ruszyła fala kontroli, które sprawdzały dokładnie to, czy tego rodzaju praktyki miały miejsce w firmach i zaczęły opodatkowywać - przypominał Mirosław Barszcz.

Jak tłumaczył, "problem polegał na tym, że wiele lat wcześniej samo MF wydawało takie interpretacje mówiące, że wartość takiego świadczenia jest trudna do policzenia". W związku z tym można tego zatem nie opodatkowywać.

W konsekwencji wszystkie firmy stosowały się do tej reguły. Natomiast problem polegał na tym, że jeżeli firma nie miała swojej indywidualnej interpretacji, to nie mogła się później bronić przed taką kontrolą skarbową.

- Gdyby istniał taki zapis w ordynacji, takich problemów w ogóle by nie było - podsumował były wiceminister finansów.

Poprawki

W trakcie piątkowego głosowania posłowie poparli też poprawkę PSL zmierzającą do przywrócenia pierwotnie zapisanej w prezydenckim projekcie zasady in dubio pro tributario. Jest ona znacznie bardziej ogólna i szersza niż zapis proponowany przez MF. Mówi, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika".

Poprawka została przyjęta wbrew posłom Platformy Obywatelskiej.

Oryginalnie proponowany przez PO zapis mówił o tym w art. 120a, że w razie istnienia różnych interpretacji urzędnik będzie musiał zastosować interpretację korzystniejszą dla podatnika.

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej powstała z połączenia projektów zgłoszonych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Senat.

Sejm za rozstrzyganiem wątpliwości na korzyść podatnikówtvn24

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock