Wielki koncern zwolni 17 tys. pracowników

Najnowsze

wikipedia.orgWielkie zwolnienia we wspólnym "dziecku" Siemansa i Nokii

Borykający się z problemami gigant branży teleinformatycznej Nokia Siemens Networks zwolni 17 tys. osób, czyli 23 proc. wszystkich zatrudnionych w koncernie. Ma to pozwolić na oszczędności rzędu miliarda euro - podała firma w oświadczeniu.

Nokia Siemens Networks - produkująca oprogramowanie i sprzęt teleinformatyczny - nie potrafi poradzić sobie z silną konkurencją ze strony Ericssona i Huawei. Dyrektor wykonawczy koncernu Rajeev Suri określił zwolnienia jako "godne pożałowania, ale konieczne".

Ożywcze cięcia?

Jak ocenił analityk Nordea Bank Sami Sarkamies, tak duże redukcje etatów najprawdopodobniej zostaną dokonane w kilku etapach. I - według fachowca - będą miały pozytywny wpływ na rynkową wartość akcji firmy.

Nokia Siemens Networks to wspólne przedsięwzięcie fińskiej Nokii i niemieckiego Siemensa. Firma powstała w 2007 roku i zatrudnia ok. 74 tys. osób.

To nie pierwszy przypadek, kiedy w tej branży dokonywane są masowe zwolnienia. W 2007 roku Alcatel-Lucent zwolnił 12,5 tys. pracowników. Podobnie postąpili też Ericsson (5 tys. osób w 2009 r.) i Nortel (3,5 tys. zwolnień w 2009 r.).

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org