Wielka sieć delikatesów pod nadzorem sądowym

Najnowsze


Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ postanowił zabezpieczyć majątek spółki Bomi poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Spółka specjalizująca się w zarządzaniu sieciami handlowymi, na początku lipca złożyła wniosek o upadłość.

Zarząd Bomi 10 lipca złożył do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Jako powód spółka podawała wypowiedzenie kredytów przez Pekao, PKO BP i BRE Bank.

To nie pierwszy wniosek o ogłoszenie upadłości Bomi w gdańskim sądzie. We wtorek 17 lipca również Zakłady Mięsne Silesia złożyły wniosek o ogłoszenie upadłości Bomi z możliwością zawarcia układu. Obie sprawy mają być rozpatrzone i rozstrzygnięte łącznie. Funkcję tymczasowego nadzorcy sądowego sprawować będzie Grażyna Ossowska-Mazurek.

Ponad 200 mln długu

W piątek 13 lipca prezes Bomi Witold Jesionowski poinformował, że spółka we wniosku o upadłość zgłosiła wierzytelności o wartości ok. 220 mln zł. Piątkowe Nazdwyczajne Walne Zgromadzenie spółki, które miało zdecydować m.in. o emisji akcji z zachowaniem prawa poboru i z wyłączeniem prawa poboru, nie głosowało uchwał w tych sprawach. Akcjonariusze Bomi zdecydowali jedynie o powołaniu do rady nadzorczej Jerzego Popławskiego - wiceprezesa ds. finansowych Elzabu, który wcześniej był m.in. członkiem zarządu Impexmetalu ds. finansowych.

Emisja akcji nie ma sensu

- Uważamy, że dopóki nie zostało rozpoczęte postępowanie upadłościowe, nie miało sensu podejmowanie uchwał o emisji. Ponadto zaproponowane emisje w najlepszym układzie dałyby nam około 10 mln zł. A nasze potrzeby są znacznie powyżej tego poziomu - mówił Jesionowski. Wcześniej poinformował, że Bomi potrzebuje 40-50 mln zł dokapitalizowania.

Działalność Bomi Bomi jest spółką giełdową, specjalizującą się w zarządzaniu sieciami handlowymi - ma sieć supermarketów i delikatesów pod marką Bomi i supermarketów pod marką Rast. Grupa kapitałowa Bomi obejmuje - poprzez spółkę Rabat - niezależną grupę dystrybucyjną, jest także operatorem sieci sklepów franczyzowych. Prowadzi również kilka sieci sklepów małopowierzchniowych pod markami Sieć 34, eLDe oraz Livio.

Autor: km//gak / Źródło: PAP