"Wielka prywatyzacja" Grada na niecałe pół gwizdka

Najnowsze

TVN24Plan ministra Grada uda się zrealizowac niespełna w połowie

- Przychody z prywatyzacji w całym 2009 roku powinny wynieść zdecydowanie ponad pięć miliardów złotych - powiedział w Radiu PIN minister skarbu Aleksander Grad. Plany, który zakładały 12 mld zł przychodów, pokrzyżowała porażka przy prywatyzacji Enei.

Tegoroczne przychody z prywatyzacji wynoszą dotychczas około 4,2 mld zł. To skromny wynik w porównaniu z planem na ten rok, który zakładał około 12 mld zł.

Nie zostanie on wykonany głównie z powodu niezrealizowania projektu dotyczącego prywatyzacji Enei. Resort skarbu liczył, że na sprzedaży energetycznej spółki zyska 6-7 mld zł, jednak okazało się, że żaden duży inwestor strategiczny nie jest nią zainteresowany.

Mimo, że resort rozpisuje nową ofertę, to nawet jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, nie zdąży już zasilić tegorocznego budżetu.

W przyszłym roku skarb państwa liczy na wpływy z prywatyzacji na poziomie 25 mld zł.

Kilka małych i dużych

Aleksander Grad mówił w Radiu PIN, że do końca roku resort skarbu chce przeprowadzić jeszcze kilkadziesiąt transakcji prywatyzacyjnych. - Mamy jeszcze zaplanowanych kilkadziesiąt mniejszych i średnich transakcji w tym roku - stwierdził minister w Radiu PIN.

Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił w środę podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki, że resort skarbu od stycznia br. zakończył 70 procesów prywatyzacyjnych. - Do końca roku spodziewamy się, że zostanie ukończonych około 90 - podkreślił.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24