"Wielka okazja" dla Detroit. Miasto dostanie prawie 200 mln dolarów

Najnowsze

sxc.huDetroit nadal walczy ze swoimi zobowiązaniami wobec wierzycieli

Detroit otrzyma 195 mln dolarów, które pomogą zakończyć plan restrukturyzacji miasta. Gubernator stanu Michigan Rick Snyder podpisał projekt ustawy, dzięki której Detroit otrzyma niezbędne fundusze państwowe.

Pieniądze są częścią kwoty ponad 800 mln dolarów, które miasto-bankrut otrzyma w ciągu najbliższych 20 lat w ramach tzw. wielkiej okazji - pomocy mającej na celu wyciągnięcie metropolii z dziury budżetowej. Środki pomogą zachować większość świadczeń emerytalnych oraz zatrzymają konieczność sprzedawania przez miasto dzieł sztuki.

Na ścieżce do odzyskania blasku

Inne "wielkie okazje" pochodzą od fundacji charytatywnych oraz koncernów motoryzacyjnych takich jak General Motors, Ford i Chrysler.

- To kolejny krok, aby Detroit znalazł się ponownie wśród wielkich i ekscytujących miast - powiedział Snyder. - Detroit jest jednym z najlepszych miejsc do życia i dzieje się tu wiele wspaniałych rzeczy -dodał. Gospodarka w niektórych częściach Detroit ożywiła się w ostatnich latach z powodu boomu budowlanego i spowolnieniu wzrostu cen nieruchomości. Ale miasto nadal zmaga się z 18 mld dolarów długu, fatalnymi usługami miejskimi i dużą liczbą opuszczonych nieruchomości.

Plan na ratunek

Na początku roku władze Detroit złożyły w sądzie federalnym plan restrukturyzacji i spłaty zadłużenia. 440-stronicowy dokument zawiera szczegółowy plan uregulowania zobowiązań wobec ponad 100 tys. wierzycieli.

Dokument zawiera także zapisy mające na celu zreformowanie urzędów i poprawę bezpieczeństwa miasta. Detroit ogłosiło bankructwo w lipcu 2013 roku.

Autor: ToL / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu