Wielka Brytania zanurza się w kryzysie

Najnowsze

Aktualizacja:

Pogłębia się recesja w Wielkiej Brytanii. W IV kwartale 2008 Produkt Krajowy Brutto kraju spadł o 1,5 procenta licząc kwartał do kwartału i o prawie 2 procent - rok do roku. Złe dane nie zaskakują jednak ekspertów.

W porównaniu do trzeciego kwartału, w ostatnich trzech miesiącach 2008 roku załamanie gospodarcze zdecydowanie się pogłębiło. W trzecim kwartale PKB spadł o 0,7 procent licząc kwartał do kwartału. Dane te wskazują, że obecna recesja jest najgłębszą od 1991 r.

Kryzys w Wielkiej Brytanii najsilniej odczuwa sektor produkcyjny, który zanotował spadek o ponad 5 proc. kwartał do kwartału. Natomiast sektor wydobywczy skurczył się w czwartym kwartale o ponad 3 procent.

Co na to brytyjski rząd?

Ekipa Gordona Browna podejmuje wysiłki, by zapobiec roszerzaniu się kryzysu. Chociaż - jak mówią komentatorzy - rząd w swoich działaniach nie posunął się zbyt daleko. Między innymi czasowo obniżono podatek VAT - z 17 na 15 proc.

Natomiast Bank Anglii drastycznie obciął stopy procentowe do 1 proc., by obniżyć koszty udzielania kredytów i ułatwić konsumentom i firmom otrzymanie pożyczki.

Źródło: TVN CNBC Biznes, BBC.com