Wielka Brytania wliczy prostytucję i narkotyki do PKB

Najnowsze

sxc.huUwzględnianie prostytucji i narkotyków da bardziej realistyczny obraz gospodarki

Prostytucja oraz import, produkcja i spożycie narkotyków zostaną uwzględnione w oficjalnych obliczeniach PKB państwa - poinformował w piątek brytyjski urząd statystyczny.

Jak tłumaczy AP, dane potrzebne są do badań porównawczych i dokładniejszego określania wpływów do budżetu UE, gdyż w niektórych krajach Unii Europejskiej prostytucja jest legalna.

Bardziej realistycznie

Szacunki te mają także określić bardziej realistyczny wizerunek brytyjskiej gospodarki. Obecnie jedyną nielegalną działalnością uwzględnianą w Wielkiej Brytanii w ocenach PKB jest przemyt alkoholu i papierosów. Tymczasem narkotyki i prostytucja uwzględniane są w badaniach gospodarek w Estonii, Austrii, Słowenii, Finlandii, Szwecji i Norwegii - podkreśla brytyjski Krajowy Urząd Statystyczny.

Także Polska będzie wliczać prostytucję i narkotyki do PKB. Ostatecznym terminem na dostosowanie się do wymogów UE jest 22 września 2014 r. Dodanie do PKB szacunków dotyczących nielegalnej strefy może powiększyć polskie PKB o ok. 1 proc.

Statystyków w Wielkiej Brytanii czeka poważne wyzwanie przy obliczaniu wkładu nielegalnej działalności do gospodarki państwa. W przypadku prostytucji będą musieli sprawdzić czynsze domów publicznych, ocenić ilość sprzedanych prezerwatyw, wartość makijażu i ubioru osób świadczących usługi seksualne. Równie trudne zadanie wiąże się z badaniem rynku narkotyków; biuro statystyczne zbada produkcję i sprzedaż kokainy, heroiny, marihuany, ecstasy i amfetaminy. Uprawa zostanie sklasyfikowana jako produkcja, kupowanie na własny użytek jako wydatek, a sprzedaż jako dochód.

Prostytucja zwiększy PKB PolskiTVN24 | tvn24

Autor: mn/klim/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu