Wielka Brytania szachuje Szkocję wykluczeniem z unii walutowej

Najnowsze


Jeśli Szkoci we wrześniowym referendum wybiorą niepodległość, Wielka Brytanii odmówi Szkocji unii walutowej - pisze "The Guardian".

Główne partie polityczne w Wielkiej Brytanii przygotowują się już do tego kroku. Ich liderzy zamierzają wydać jednoznaczne ostrzeżenie, że niezależna Szkocja nie będzie mogła zachować funta.

Sprawą zerwania unii walutowej zajął się już szef banku centralnego Anglii. Premier Cameron zasygnalizował ostatnio, że utrzymanie unii walutowej byłoby trudno do uzasadnienia, gdyby Szkoci zdecydowali się na niepodległość. Przyjmuje się, że pozostali liderzy polityczni przyjmą podobną postawę wobec ewentualnej decyzji Szkotów.

Zagłosują

W referendum w sprawie ewentualnego zerwania unii państwowej Szkocji z Anglią, zaplanowanym na 18 września, będzie mogło wziąć około 4 mln ludzi w wieku od 16 lat. Premier David Cameron przyznał, że decyzja należy wyłącznie do mieszkańców Szkocji, ale też podkreślił, że jest absolutnie przekonany, iż w ich interesie jest pozostanie w Zjednoczonym Królestwie.

W miniony piątek Cameron oświadczył, że gdyby Szkocja zagłosowała we wrześniowym referendum za opuszczeniem Zjednoczonego Królestwa, zagrożona byłaby stabilność Wielkiej Brytanii i bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Zaapelował do Szkotów o pozostanie w UK. - Po prostu jesteśmy silniejsi jako większa całość, jako otwarta gospodarka z 63 milionami ludzi, z najstarszym na świecie i odnoszącym największe sukcesy jednolitym rynkiem - powiedział Cameron.

Szkoci chcą funta

W listopadzie zeszłego roku szkocki rząd opublikował "Przewodnik do niepodległej Szkocji", zapowiadający budowę społeczeństwa "bardziej demokratycznego, zasobniejszego gospodarczo i sprawiedliwszego".

Dokument przedstawiony przez pierwszego ministra autonomicznego rządu Szkocji Aleksa Salmonda obiecuje m.in., że polityka gospodarcza przyszłej niepodległej Szkocji będzie opracowywana z myślą o interesie szkockiego biznesu i przemysłu i będzie nastawiona na zagospodarowanie potencjału kraju.

Sondaże pokazują, że Szkoci chcą nadal płacić funtami. W badaniu przeprowadzonym od czerwca do października ub. roku opowiedziało się za tym 79 proc. respondentów. Ale tylko 11 proc. Szkotów chce własnej waluty, a 7 proc. zaakceptowałoby euro.

Autor: mn/klim/ / Źródło: The Guardian, tvn24bis.pl