Wielka Brytania może stracić "A"

Najnowsze

Aktualizacja:
scx.huBrytyjski dług publiczny przekroczył już 50 proc. PKB

Wielka Brytania może stracić najwyższą obecnie z możliwych ocenę wiarygodności kredytowej "AAA", jeśli sytuacja jej finansów publicznych będzie się dalej pogarszać - podała agencja Standard & Poors"s.

Agencję zmieniła w czwartek perspektywę ratingu dla Wielkiej Brytanii ze stabilnej na negatywną.

S&P wskazała w uzasadnieniu na pogarszającą się kondycję brytyjskich finansów publicznych i polityczną niepewność odnoszącą się do sposobów reakcji na gospodarcze spowolnienie. Agencja ostrzegła, iż zrównanie poziomu długu publicznego z PKB nie da się pogodzić z ratingiem na poziomie AAA.

Brytyjski dług wynosi obecnie ok. 754 mld funtów, co odpowiada ok. 53,2 proc. PKB. Jest to najwyższy poziom od ponad 30 lat. Potrzeby finansowe, które rząd będzie musiał zaspokoić w obecnym roku obrachunkowym zaciągając nowy dług wynoszą 220 mld funtów.

Dług publiczny 80 proc. PKB

Minister finansów Alistair Darling przewiduje, iż dług publiczny sięgnie 80 proc. PKB, zanim kondycja finansów publicznych nie zacznie się poprawiać. Deficyt budżetowy ma wzrosnąć do 175 mld funtów, czyli 12,4 proc. PKB.

Oficjalne dane opublikowane w czwartek niezależnie od komunikatu S&P wskazują, iż rządowy dług wzrósł w kwietniu br. o rekordową miesięczną wysokość 8,5 mld funtów wobec przyrostu o 1,8 mld funtów w kwietniu 2008 r.

Ministerstwo finansów oświadczyło, iż budżet ogłoszony 22 kwietnia wyznacza wyraźną perspektywę zmniejszenia deficytu budżetowego o połowę w najbliższych pięciu latach, a perspektywa ta oparta jest na ostrożnej ocenie stanu finansów publicznych.

Tuż po ogłoszeniu komunikatu agencji, funt stracił 1,2 centa do USD (spadając do poziomu 1,5546 USD), 1 proc. do jena i 1,2 proc. do euro. Wobec euro kurs wyniósł 0,8849 GBP/EUR. W późniejszych godzinach funt odzyskał ok. połowę wcześniejszych strat.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: scx.hu