Wieki debiutant rozczarował

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
wikipedia.orgChiński bank ma więcej klientów niż liczy cała ludność USA

Rozczarowujący finisz gigantycznego debiutu na giełdzie w Szanghaju. Agriculture Bank of China zyskał na zamknięciu tylko 0,8 procent - a część analityków wiąże ten słaby wynik z danymi o spowolnieniu gospodarczym w Chinach, które pogorszyły nastroje inwestorów. Analitycy spodziewali się, że kurs banku pójdzie w górę o 5 procent, a sama spółka liczyła na 10 procent.

Agri to największy bank detaliczny w Chinach. Cena, jaką osiągnął na debiucie 2,7 juana za akcję oznacza, że jego kapitalizacja wynosi 127 miliardów dolarów.

Debiut przypadł na zły moment, gdyż indeks giełdy w Sznghaju zanotował największy kwartalny spadek w ciągu ostatnich dwóch lat. Równocześnie gospodarka Chin spowolniła wzrost. W II kwartale PKB tego kraju urósł o 10,3 procent w ujęciu rocznym, gdy rynek spodziewał się wzrostu o 10,5 proc. W poprzednim kwartale wzrost PKB wyniósł 11,9 proc.

Więcej klientów niż ludność USA

Agri Bank - czyli chiński Bank Rolniczy - został założony w 1951 roku i jest jednym z czterech największych chińskich banków. Zarazem jako ostatni z wielkiej czwórki trafia na giełdę. Chiński gigant ma 350 milionów klientów - dla porównania populacja Stanów Zjednoczonych jest mniejsza o ponad 40 milionów osób. Agri Bank dysponuje także największą siecią oddziałów spośród chińskich banków, wynosi ona 24 tysiące placówek. Instytucja zatrudnia ponad 440 tysięcy pracowników - a to o 40 tysięcy osób więcej, niż wynosi - na przykład - populacja Szczecina.

W piątek akcje banku zadebiutują na giełdzie w Hong Kongu.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org