Więcej wolnego dla rodziców

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
sxc.huW oczekiwaniu na dwa dodatkowe tygodnie urlopu...

Po 1 stycznia 2010 roku rodzicom, którzy będą na urlopie macierzyńskim lub ojcowskim będzie przysługiwać dodatkowe wolne. Dotyczy to także tych rodziców, którzy rozpoczną urlop jeszcze w 2009 roku. Wystarczy, że w styczniu będzie on trwał - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

To właśnie 1 stycznia 2010 wchodzą w życie przepisy kodeksu pracy o dodatkowym, fakultatywnym dwutygodniowym urlopie macierzyńskim. Jeśli kobieta urodzi co najmniej dwoje dzieci przy jednym porodzie przysługują jej nawet trzy dodatkowe tygodnie urlopu.

Z kolei ojcowie od nowego roku uzyskają prawo do jednego tygodnia urlopu ojcowskiego, który trzeba będzie wykorzystać przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka. Teraz nie mają prawa do takiego urlopu.

Ojcowie, składajcie wnioski

Jak podkreśla "DGP", będą mogli z niego skorzystać także ojcowie dzieci urodzonych w tym roku, po 7 stycznia 2009 r. Dzieci urodzone wcześniej ukończą bowiem pierwszy rok życia, zanim ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać tydzień urlopu po 1 stycznia 2010 r. Gazeta szacuje, że ojców, którzy mogą skorzystać z nowego prawa jest około 300 tys.

Ojciec dziecka może też wykorzystać dwutygodniowy urlop przysługujący matce, w jej zastępstwie. Podobnie jak w przypadku urlopu ojcowskiego będzie musiał poinformować o tym pracodawcę na siedem dni przed jego rozpoczęciem.

Pracodawca nie musi informować

Aby skorzystać z dodatkowych uprawnień, rodzice będą musieli bowiem złożyć wniosek w tej sprawie. Pracodawca bowiem nie musi ich informować o przysługujących im nowych prawach. Ale nie może też zakwestionować terminu wykorzystania urlopu wskazanego przez pracownika ani odmówić jego udzielenia.

– Pisemny wniosek w tej sprawie należy złożyć pracodawcy nie później niż na siedem dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracownicy mogą go złożyć jeszcze w grudniu 2009 r., mimo że nie będą wtedy jeszcze obowiązywać przepisy o urlopie ojcowskim – tłumaczy w rozmowie z "DGP" Piotr Wojciechowski z Kancelarii Prawa Pracy Piotr Wojciechowski. Dodatkowy urlop musi być wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.

W Sejmie jeszcze w tym tygodniu będą prowadzone prace nad rządowym projektem nowelizacji kodeksu pracy, które mają zagwarantować lepsze prawa rodzicom adopcyjnym. Chodzi głównie o ochronę przed zwolnieniem z pracy w okresie urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Czytaj o szczegółach przyjętych przez Sejm w ubiegłym roku regulacji.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu