Więcej pracy w Hiszpanii. Pierwszy raz od pięciu lat

Najnowsze


Liczba bezrobotnych spadła w marcu w Hiszpanii, po raz pierwszy od pięciu lat - poinformowało we wtorek tamtejsze ministerstwo pracy. Spadek jest jednak niewielki.

Bezrobotnych odnotowano w marcu mniej zaledwie o 5 tysięcy, podczas gdy zarejestrowanych jest ich w tym kraju 5,4 miliona.

Hiszpański kryzys

Hiszpania zmaga się z drugą recesją w ciągu nieco ponad trzech lat. Wskaźnik bezrobocia wynosi 26 procent i należy do najwyższych w Europie. Resort pracy podkreśla jednak, że spadek liczby bezrobotnych w marcu pokazuje, iż podejmowane przez rząd działania zaczynają dawać rezultaty. Rząd w Madrycie wprowadza rygorystyczne środki oszczędnościowe, które mają pomóc w uniknięciu konieczności zwrócenia się o pożyczkę ratunkową i zredukować deficyt budżetowy do poziomu wymaganego przez UE. Zakrojony na szeroką skalę program oszczędności ma przynieść 150 miliardów euro w latach 2012-2014. W tym roku oszczędności mają sięgnąć 39 miliardów euro. Działania te są bardzo niepopularne. W hiszpańskich miastach organizowane są wielotysięczne demonstracje przeciwko polityce gospodarczej rządu.

Autor: //kdj/k